Sejm po raz kolejny zmienił w piątek [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1E7322C7F6B00FD48C45AE9191CC3DBB?id=178080]kodeks drogowy[/link]. Dzięki temu w końcu zapanować ma porządek na drogach, i to nie tylko krajowych, ale także osiedlowych.

Nowela rozszerza obowiązywanie prawa o ruchu drogowym na ogólnodostępne drogi wewnętrzne oznaczone specjalnymi znakami.

Za niezachowanie ostrożności na drogach: publicznej, w strefie zamieszkania lub oznakowanej wewnętrznej grozić ma grzywna. Za jazdę po pijanemu takimi drogami – do dwóch tygodni aresztu albo grzywna.

Karze podlegać będzie także jazda bez dokumentów czy badań technicznych osiedlową drogą. Za złamanie innych przepisów o bezpieczeństwie na takich drogach grozić ma grzywna do 3 tys. zł albo nagana.

Posłowie zmienili też przepisy o usuwaniu pojazdów. Nieodebrane ze strzeżonych parkingów przez pół roku ulegną przepadkowi na rzecz powiatu, a zdecyduje o tym starosta.

Częściej też auta źle zaparkowane będą usuwane z drogi na specjalne policyjne parkingi. Posłowie zdecydowali, że będzie to dość drogie przedsięwzięcie. Tak [b]np. usunięcie samochodu ma kosztować maksymalnie 440 zł, a przechowanie przez dobę 33 zł. [/b] Niebawem też bogatsza w informacje będzie Centralna Ewidencja Kierowców i Pojazdów. Znajdą się w niej: wariant i wersja pojazdu, jego producent, rozstaw osi i kół, rodzaj paliwa dla danego pojazdu oraz informacje o emisji dwutlenku węgla.

Nowela trafi teraz do Senatu.