Szybsza jazda to więcej ofiar śmiertelnych - statystyka

Choć w zeszłym roku spadła liczba wypadków drogowych, to większa liczba ich uczestników poniosła śmierć

Publikacja: 27.09.2011 04:01

Szybsza jazda to więcej ofiar śmiertelnych - statystyka

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Policyjne statystyki pokazują, że w 2009 r. w wypadkach drogowych zginęło 4,5 tys. osób. W 2010 r. było ich mniej, bo 3,9 tys. W tym roku jednak jest dużo gorzej. Tylko do  sierpnia na skutek wypadku śmierć poniosło ponad 200 osób więcej niż w całym ubiegłym roku.

Wyższa śmiertelność to skutek m.in. obowiązujących od stycznia wyższych limitów prędkości na drogach ekspresowych i autostradach. Na tym nie koniec. Z początkiem roku wprowadzono też dodatkowe 10 km/h granicy błędu w pomiarze prędkości fotoradarem stacjonarnym.

W UE więcej ofiar śmiertelnych niż w Polsce jest tylko w Rumunii i Bułgarii

-  Wprawdzie wypadków jest mniej, ale liczba ofiar śmiertelnych rośnie - mówi "Rz" Krzysztof Piskorz z Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Olsztynie. Podaje, że tylko w pierwszej połowie tego roku w porównaniu z rokiem ubiegłym średnio wzrosła ona o 19 proc. Spadek (symboliczny) liczby zabitych nastąpił w dwóch województwach. Wzrost w 15 (wliczając obszar Komendy Stołecznej Policji). Np. w woj. świętokrzyskim liczba zabitych wzrosła o 49 proc., a warmińsko-mazurskim o 39 proc. (w ostatnich siedmiu latach jednak na terenie tego województwa, notowano spadek o 49 proc.  z 316 ofiar na 168).

Zmianę przepisów krytykuje Adrian Furgalski z TOR. - Wprawdzie liczba wypadków malała od kilku lat, ale naprawdę nie było aż tak dobrze, by zwiększać dopuszczalną prędkość -  twierdzi.

Jego zdaniem, choć szybsza jazda została dopuszczona tylko na tych najszybszych i najlepszych drogach, do kierowców poszedł sygnał, że wolno jeździć szybciej także na innych drogach. - Bo jak inaczej traktować 10-km granicę błędu w razie złapania przez fotoradar - wyjaśnia Furgalski. W efekcie na obszarze zabudowanym zamiast 50 km/h kierowcy uważają, że można jechać 60 km/h.

Czytaj także w serwisie:

» Prawo dla Ciebie » Twoje prawo » Prawo drogowe

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku