Jest oficjalne stanowisko Komendy Głównej Policji w sprawie recydywy wykroczeniowej: Nie ma możliwości, by kierowcy płacili podwójne mandaty za np. przekroczenie prędkości po 17 września 2022 r. i przed tą datą (kiedy przepisy o recydywie jeszcze nie obowiązywały).

– O zasadach stosowania art. 38 § 2 kodeksu wykroczeń poinformowano jednostki terenowe policji – informuje nadinsp. Roman Kuster, zastępca komendanta głównego policji. I wyjaśnia, że policja, wdrażając rozwiązania informatyczne na potrzeby uruchomienia nowej ewidencji kierujących pojazdami, naruszających przepisy ruchu drogowego, zadbała o element wyróżniania w systemie „recydywy wykroczeniowej”. Dla policjantów utworzono nową funkcjonalność polegającą na tym, że przy sprawdzeniu kierującego podczas kontroli na terminalu policyjnym wyróżniane są kolorem czerwonym wykroczenia popełnione po 16 września 2022 r.

Od 17 września do 31 grudnia 2022 r. , jak wynika z policyjnych statystyk, funkcjonariusze za wykroczenia drogowe nałożyli ponad 560 tys. mandatów karnych, z czego w skali całego kraju ujawniono sześć przypadków błędnego zastosowania „recydywy”.

O pierwszym takim przypadku pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej” już w październiku 2022 r. Policja z Rawy Mazowieckiej niesłusznie, jak się okazało, ukarała kierowcę przekraczającego prędkość. Po kilku dniach funkcjonariusze poinformowali, że wycofują się z błędnie wyliczonej kary.

Sprawa dotyczyła 21-letniego mężczyzny, który 9 października 2022 r. został przyłapany na przekroczeniu prędkości o 42 km/h. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że takie wykroczenie kierowca ów popełnił też w czerwcu. Policjanci ukarali go 11 punktami karnymi oraz podwójnym mandatem za recydywę w kwocie 2 tys. zł.

Sprawami nieprawidłowo ukaranych kierowców zainteresował się pod koniec ubiegłego roku rzecznik praw obywatelskich i wystąpił do komendanta głównego policji o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Odpowiedź właśnie nadeszła.

Czytaj więcej

Kierowcy nabijani w recydywę. Każde wykroczenie podwójnie uderza w portfel