Kierowcy nabijani w recydywę. Każde wykroczenie podwójnie uderza w portfel

Powtórka wykroczenia z tego samego koszyka, np. przekroczenie prędkości, oznacza podwójny mandat. Ale nie wtedy, gdy doszło do tego przed 18 września.

Publikacja: 19.10.2022 21:02

Kierowcy nabijani w recydywę. Każde wykroczenie podwójnie uderza w portfel

Foto: Adobe Stock

Nie ma możliwości, by kierowcy płacili podwójnie za np. przekroczenie prędkości popełnione po 17 września i przed tą datą. Recydywa weszła w życie 17 września i od tego dnia się liczy. To informacja bardzo ważna dla kierowców.

Czytaj więcej

Punktowe szaleństwo, czyli nowa rzeczywistość dla kierowców

Policja próbuje inaczej interpretować te przepisy.

Wyszli przed szereg

Policja z Rawy Mazowieckiej niesłusznie ukarała kierowcę przekraczającego prędkość za recydywę. Po kilku dniach funkcjonariusze poinformowali, że wycofują się z błędnie wyliczonej kary.

Sprawa dotyczyła kierowcy, który został przyłapany w Niwnej (9 października) na przekroczeniu prędkości o 42 km/h. Po sprawdzeniu 21-letniego mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że takie wykroczenie popełnił też w czerwcu.

Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 17 września 2022 r., to wykroczenie traktowane jest jako recydywa – napisali rawscy policjanci. Ukarali kierowcę 11 punktami karnymi oraz podwójnym mandatem za recydywę w kwocie 2 tys. zł.

Czytaj więcej

Kierowca rekordzista: 55 punktów karnych i mandat 8,2 tys. zł.

Pomylili się jednak. Przepisy wprowadziły bowiem recydywę dopiero 17 września 2022 r. I zgodnie z nimi recydywą na drodze objęte są wykroczenia, które kierowcy popełnią od tej daty. Nie można zatem ukarać kierowcy za recydywę, gdy podobne wykroczenie miał już na koncie przed 17 września.

– Do chwili obecnej nie wpłynęła do tutejszej komendy żadna skarga od sprawcy wykroczenia ukaranego wówczas mandatem karnym w niewłaściwej wysokości. Mimo to, z własnej inicjatywy, wdrożyliśmy czynności naprawcze dotyczące tej incydentalnej i jednostkowej sytuacji. Skierowaliśmy do sądu stosowny wniosek – informuje tamtejszy komisariat.

Zapytaliśmy prawników, co jest na rzeczy.

Czytaj więcej

Kasowanie punktów karnych po nowemu - widać duży problem

– 17 września 2022 r. zaczął obowiązywać system podwójnych kar, określany również jako system recydywy. Polega on na tym, że jeżeli w okresie dwóch lat od momentu popełnienia danego wykroczenia kierujący ponownie je popełni, policja ukarze go mandatem podwójnym – komentuje radca prawny Piotr Pałka.

System podwójnych kar

Sęk w tym, że – jak dodaje – nie można karać podwójnie, jeżeli pierwszy mandat został nałożony na kierowcę przed wejściem w życie zmiany w przepisach prawa.

– W przeciwnym wypadku doszłoby do naruszenia zasady zakazu działania prawa wstecz. Odpowiedzialności za wykroczenie podlega bowiem ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia (lex criminalis retro non agit). Zasada ta jest też wyrażona w art. 42 ust. 1 Konstytucji RP z 1997 r. – zauważa mec. Pałka.

Wątpliwości nie ma również Tomasz Matuszewski, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.

– Przepisy o recydywie weszły w życie 17 września i od tego dnia można karać kierowców surowiej – zauważa.

Od 17 września wzrosły mandaty za przekroczenie prędkości w recydywie. I tak, za przekroczenie prędkości: o 31–40 km zapłacimy 1,6 tys. zł; o 41–50 km zapłacimy 2 tys. zł; o 51–60 km zapłacimy 3 tys. zł; o 61–70 km zapłacimy 4 tys. zł; a 71 km i więcej będzie nas kosztować aż 5 tys. zł.

Nie ma możliwości, by kierowcy płacili podwójnie za np. przekroczenie prędkości popełnione po 17 września i przed tą datą. Recydywa weszła w życie 17 września i od tego dnia się liczy. To informacja bardzo ważna dla kierowców.

Policja próbuje inaczej interpretować te przepisy.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży