Od 20 maja 2021 r. prawo zabrania przejeżdżania pojazdem po przejściach dla pieszych. Do tego czasu osoba na hulajnodze elektrycznej była traktowana jak pieszy i mogła przejechać po zebrze.

Wątpliwości wciąż są, a dotyczą one zachowania kierujących tymi pojazdami na przejściach dla pieszych, na których nie ma wyznaczonego przejazdu rowerowego.

Powtarza się pytanie: co zrobić, gdy zbliżamy się hulajnogą elektryczną do przejścia dla pieszych? Brak jest ścieżki rowerowej, więc jadę chodnikiem, co jest dozwolone w niektórych przypadkach, czy można wjechać na przejście? Czy trzeba się zatrzymać? Czy zejść i przeprowadzić hulajnogę przez pasy?

Odpowiedzi są jednoznaczne. Jeżeli jesteśmy na przejściu dla pieszych, a wcześniej jechaliśmy hulajnogą elektryczną, to trzeba przejść na drugą stronę. Inaczej złamiemy prawo i grozi za to mandat w wysokości do 500 zł.

Nieco inaczej wygląda sytuacja użytkowników urządzeń wspomagających ruch, m.in. tradycyjnych hulajnóg, rolek, deskorolek. Należy się nimi poruszać drogami dla rowerów lub trasami pieszo-rowerowymi, a gdy jest to niemożliwe – chodnikiem. Urządzenia wspomagające ruch nie są pojazdami (to sprzęt rekreacyjno-sportowy przeznaczony do poruszania się w pozycji stojącej napędzany siłą mięśni). Osoby z nich korzystające mają prawo poruszać się po drodze rowerowej, jednak na chodniku są traktowani podobnie jak piesi.

Czytaj więcej

Zasady dla e-jednośladu podobne jak dla rowerów