Bezterminowy dokument prawa jazdy też straci ważność

Kierowcy powinni zajrzeć do posiadanych praw jazdy. Może się okazać, że trzeba je wymienić.

Aktualizacja: 11.01.2024 11:12 Publikacja: 31.05.2022 20:19

Bezterminowy dokument prawa jazdy też straci ważność

Foto: Adobe Stock

Bezterminowe prawa jazdy są dziś takie tylko z nazwy. Przepisy określają dokładnie datę, od której stracą one swoją ważność.

Bezterminowe prawo jazdy traci ważność

Od 19 stycznia 2013 r. nie wydaje się bezterminowych praw jazdy. Dokumenty wydane po tej dacie mają okres ważności określony na 15 lat. Choć może się zdarzyć, że ze względu na wydaną opinię lekarską, mogą mieć jeszcze krótszą datę ważności. Pewne jest zaś to, że nigdy data ta nie jest dłuższa niż 15 lat.

Powodów do radości nie mają też kierowcy, którzy dokumenty dostali przed 19 stycznia 2013 r. Wraz z tamtą nowelizacją określono bowiem także datę ważności ich dokumentów. Wszystkie starsze prawa jazdy trzeba będzie wymienić do 2033 r.

Dokument prawa jazdy a uprawnienia do prowadzenia pojazdów

I tu ważna uwaga. Przepisy dotyczą samych dokumentów prawa jazdy, a nie wydanych uprawnień do prowadzenia pojazdów. A to oznacza, że jeśli ktoś dostał już bezterminowe uprawnienia, wymiana dokumentu nic nie zmieni. Nie jest to jednak oczywiste dla wszystkich urzędników. Zdarzyły się już przypadki, gdy kierowcy po wymianie bezterminowych dokumentów odbierali nowe prawa jazdy z określoną datą ważności ich uprawnień.

W takiej sytuacji znalazł się kierowca z Rzeszowa, który miał bezterminowe prawo jazdy kat. B i C, ale postanowił poszerzyć swoje uprawnienia. Gdy po zdaniu egzaminu złożył wniosek o wymianę dokumentu (aby na nowym mieć dopisane nowe uprawnienia), starosta wpisał mu datę ważności dla wszystkich uprawnień. Od tej pory jego dotąd bezterminowe prawo jazdy kat. C stało się prawem jazdy wydanym na 15 lat. Kierowca nie zgodził się z taką interpretacją. Sprawa trafiła do sądu, który przyznał mu rację.

Sąd uznał, że organ, dokonując w oparciu o art. 18 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami czynności materialno-technicznej wydania nowego prawa jazdy, mógł dokonać zmiany wpisów w dokumencie jedynie w zakresie określonym treścią złożonego wniosku, a więc zmian dotyczących danych wnioskodawcy oraz, z uwagi na treść art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy, wpisu daty ważności wydawanego dokumentu. Dokonywane przez organ (starostę) w tym trybie wpisy w nowym dokumencie prawa jazdy nie mogły natomiast dotyczyć posiadanego przez wnioskodawcę uprawnienia do kierowania pojazdami.

Wyrok ważny dla kierowców

Oznacza, że mimo wymiany bezterminowego dokumentu z powodu jego wygaśnięcia do 2033 r., nic nie zmienia się w okresie ważności uprawnień. Kierowca dzięki temu zyskuje m.in. brak konieczności dostarczania kolejnych zaświadczeń z badań lekarskich. Jednak wymiany samego dokumentu po okresie jego ważności nie uniknie.

Czytaj więcej

Czy przeterminowane prawo jazdy nadal jest ważne?

Bezterminowe prawa jazdy są dziś takie tylko z nazwy. Przepisy określają dokładnie datę, od której stracą one swoją ważność.

Bezterminowe prawo jazdy traci ważność

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP