Od 1 stycznia 2022 r. wzrosły mandaty karne za wykroczenia na drodze. Po pierwszym tygodniu obowiązywania nowych sankcji widać było, że policja zbiera żniwo. Wówczas to o 30 proc. spadła liczba mandatów za przekroczenie prędkości o 50 km/h.

5000

Maksymalna wysokość mandatu, jaką od stycznia 2022 r. może nałożyć policjant

Jak pisaliśmy na łamach "Rzeczpospolitej" w marcu nie widać poprawy bezpieczeństwa. Wzrosła niestety liczba wypadków drogowych. W 2022 r. (do końca lutego) było ich o 10 proc. więcej – 3707 (wzrost o 336) niż w tym samym czasie roku ubiegłego. Wzrosła też – do 395 – liczba zabitych. To o 27 więcej.

Czytaj więcej

Mandaty wyższe, ale wypadków więcej

Dzisiaj pojawiły się kolejne niepokojące dane. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie porównał zachowania kierowców w 19 różnych lokalizacjach o ruchu swobodnym na terenie stolicy – w październiku 2021 r. (przed podniesieniem mandatów), w styczniu 2022 r. (bezpośrednio po zmianach) i kwietniu 2022 r. (kilka miesięcy po zmianach). Badanie obejmowało pomiar prędkości ok. 650 tys. pojazdów dziennie.

Pomiary z października wykazywały prędkość miarodajną na poziomie 64,4 km/h (średnia z 19 punktów pomiarowych). W styczniu (przy dobrej pogodzie) wynik ten był zauważalnie niższy – 60,3 km/h. To spadek o 6%. Pomiary w kwietniu wykazały już jednak niepokojący wzrost prędkości – do 62,6 km/h. - To oznacza, że połowa korzystnego efektu stopniała - zauważa ZDM.

Ważniejszą liczbą jest jednak to, ilu kierowców przekracza prędkość w sposób najbardziej niebezpieczny – o co najmniej 30 km/h, a często znacznie więcej. To właśnie ci piraci drogowi stanowią największe zagrożenie na drodze. W pomiarze z października odnotowano blisko 10 tys. takich pojazdów w ciągu doby. W styczniu było ich prawie 4 razy mniej. - Trudno wyjaśnić to inaczej niż prewencyjnym efektem wyższych mandatów i widocznych na drogach patroli, które kontrolują prędkość - wskazuje ZDM. Jak dodaje, niestety, również i ten efekt z czasem słabnie. - W pomiarach kwietniowych znów odnotowaliśmy 5,6 tys. takich piratów drogowych, więc ponad dwukrotnie więcej niż w styczniu - czytamy na stronie zdm.waw.pl.

Czytaj więcej

Takie są mandaty od Nowego Roku. Pełna wersja taryfikatora 2022