Minister zdrowia wprowadził bardziej szczegółowe badania kandydatów na kierowców. Teraz określił zasady, jak powinny one przebiegać i jak często je robić. Projekt właśnie trafił do Rządowego Centrum Legislacji. Są bowiem choroby, które mogą zdyskwalifikować, przynajmniej czasowo, kandydata na kierowcę.
Czytaj także: Kiedy można skierować kierowcę pojazdu na badania lekarskie
W czym rzecz? Np. w przypadku cukrzycy dodano nowe wymagania zdrowotne. Nieco niższe będą wymagania z kolei dla osób z wadami wzroku. Chodzi o widzenie stereoskopowe. Kandydat na kierowcę z taką wadą może otrzymać pozytywne orzeczenie o braku przeciwwskazań w przypadku stwierdzenia u niego znacznej i nagłej utraty możliwości widzenia na jedno oko również pod pewnymi warunkami. Mówi się też, że całkowity albo częściowy ubytek słuchu nie jest przeciwwskazaniem zdrowotnym do uzyskania prawa jazdy ani przesłanką jego cofnięcia – z wyjątkiem:
– uzyskania prawa jazdy kategorii D1 lub D;
– uzyskania prawa jazdy kategorii C1 lub C przez osobę, która nie posiada prawa jazdy kategorii B albo posiada je przez okres krótszy niż dwa lata oraz cofnięcia uprawnień w zakresie prawa jazdy kategorii C lub C1 osobie, która w wyniku nagłego zdarzenia utraciła słuch w stopniu uniemożliwiającym jej rozumienie mowy z odległości jednego metra, w tym przy zastosowaniu aparatów słuchowych lub implantów słuchowych – przez okres roku od tego zdarzenia.