Kiedy można skierować kierowcę pojazdu na badania lekarskie

Skierowanie kierującego na badania lekarskie nie musi wskazywać jednoznacznie przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.

Aktualizacja: 28.06.2018 21:13 Publikacja: 28.06.2018 07:59

Kiedy można skierować kierowcę pojazdu na badania lekarskie

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik

Wystarczy uprawdopodobnić występowanie zastrzeżeń co do stanu zdrowia.

Czytaj także: Bardziej szczegółowe badania kandydatów na kierowców

Kierowca toyoty, który uderzył w tył opla, nie zachował należytej ostrożności ani bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego. Nikt nie odniósł obrażeń. Nie powstały też większe szkody. Uszkodzony został jedynie tylny zderzak opla oraz przedni zderzak i ramka tablicy rejestracyjnej toyoty.

W trakcie interwencji policja stwierdziła, że po tej kolizji kierowca mający prawo jazdy kategorii AB i T nie był w stanie podać jednoznacznie jej przyczyn, miał problemy z poruszaniem się i logicznym wysławianiem. Na podstawie sporządzonej wówczas urzędowej notatki policyjnej starosta skierował sprawcę stłuczki na badania lekarskie. Miały ustalić istnienie bądź brak przeciwwskazań lekarskich do kierowania pojazdami.

Czytaj także: Kierowca musi przejść badania jeśli ma objawy schizofrenii

Kierowca odwołał się. Jego zdaniem decyzja oparta jedynie na notatce policyjnej nie mogła być podstawą uznania, że jego stan zdrowia zagraża udziałowi w ruchu drogowym. Samo zachowanie po kolizji mogło się wydać nietypowe, ale było to stresowe odreagowanie zdarzenia.

Utrzymując w mocy decyzję starosty, samorządowe kolegium odwoławcze wskazało, że ustawa o kierujących pojazdami nakłada na starostę obowiązek skierowania na badania lekarskie, gdy istnieją uzasadnione zastrzeżenia do stanu zdrowia. W tej sprawie podstawą była notatka policji, wskazująca m.in. na starszy wiek sprawcy kolizji i jego zachowanie po tym zdarzeniu. Prawdopodobieństwo niedomagań fizycznych jest wystarczającą przesłanką skierowania na badania lekarskie.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie kierowca zarzucił, że oparto się wyłącznie na ogólnikowej notatce policji, uznając, że dostatecznie uprawdopodobnia ona zastrzeżenia co do stanu zdrowia. Poza wspomnianą notatką organy nie podjęły żadnych czynności celem ustalenia, na czym one polegają.

Przepisy ustawy o kierujących pojazdami nie definiują, jakie zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy są wystarczające, aby skierować go na badania lekarskie w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami – stwierdził sąd. Muszą być one jednak uzasadnione i poważne. Oznacza to, że jeżeli dane zachowanie lub stan kierującego pojazdem może mieć wpływ na zdolność do prawidłowego kierowania pojazdami, to taką osobę należy skierować na badania lekarskie. W ocenie sądu zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy toyoty były uzasadnione. Z urzędowej notatki policji wynika, że miał on problemy z poruszaniem się oraz koordynacją ruchową, od której zależy właściwa zmiana biegów, hamowanie i przyspieszanie pojazdu. W ocenie sądu kolizja mogła też wynikać ze spóźnionej reakcji kierowcy, który jest osobą starszą.

WSA zauważył również, że w interesie skarżącego było stawienie się na wezwanie starosty i złożenie wyjaśnień co do przebiegu i własnej oceny przyczyn zdarzenia drogowego. Sprawca kolizji jednak się nie zgłosił. Wydanie decyzji kierującej na badania lekarskie nie oznacza zresztą cofnięcia prawa jazdy. Natomiast w interesie społecznym jest, aby kierowcy mieli predyspozycje zdrowotne do prowadzenia pojazdów w sposób, który nie będzie powodował zagrożenia dla zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego i użytkowników dróg.

Czytaj także: Obowiązkowe badania kierowców częstsze dla seniorów

Wystarczy uprawdopodobnić występowanie zastrzeżeń co do stanu zdrowia.

Czytaj także: Bardziej szczegółowe badania kandydatów na kierowców

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów