Zgodnie z art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń: Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Dodatkowo, obok grzywny albo aresztu orzeka się również zakaz prowadzenia pojazdów na okres minimum pół roku.
Czytaj także: Jazda po alkoholu na rowerze grozi utratą prawa jazdy na wszystkie kategorie
Jako stan "po użyciu alkoholu" należy rozumieć sytuację, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰.
Znacznie bardziej dotkliwa kara grozi, gdy kierowca lub sternik "wydmucha" więcej niż 0,5‰. Wówczas odpowiada on na podstawie przepisów kodeksu karnego jak za przestępstwo i grozi mu nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz do 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów.
Kary grożą również osobom poruszającym się sprzętem wodnym, który nie ma silnika - takim jak kajak czy rower wodny. W takiej sytuacji najmniej dotkliwą karą będzie odholowanie sprzętu do najbliższego portu. Jednak w przypadku przekroczenia 0,5‰ alkoholu w wydychanym powietrzu, należy liczyć się z mandatem od 20 do 500 zł.