fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Jazda po alkoholu na rowerze grozi utratą prawa jazdy na wszystkie kategorie

Adobe Stock
Za jazdę po alkoholu na rowerze kierowca stracił uprawnienia do prowadzenia pojazdów wszystkich kategorii.

W wyroku z 15 lutego 2018 r., uwzględniającym kasację rzecznika praw obywatelskich, SN orzekł, że za kierowanie rowerem po alkoholu nie można orzec zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Media przytaczały fragmenty kasacji i wybijały tytuły: „Za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu nie można stracić prawa jazdy". W komunikacie wydanym po wyroku SN podkreślał, że zgodnie z art. 87 § 4 kodeksu wykroczeń w przypadku ukarania za prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny, czyli m.in. roweru, można orzec jedynie zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

W tym samym czasie Sąd Rejonowy w Częstochowie przesłał do starostwa powiatowego prawomocny wyrok karny, zakazujący rowerzyście prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i rowerów przez osiem lat. Na tej podstawie starosta cofnął uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi wszystkich kategorii.

W odwołaniu od decyzji starosty rowerzysta wystąpił o zamianę zakazu na karę pozbawienia wolności. Podkreślił, że zabrano mu wszystkie kategorie prawa jazdy w wyniku kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości. A ponieważ był kierowcą, nie ma możliwości funkcjonowania w społeczeństwie. Potrzebuje dojeżdżać do pracy skuterem oraz uprawnień na wózki widłowe i ciągnik rolniczy.

Samorządowe kolegium odwoławcze wyjaśniło, że w razie orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów starosta jest obowiązany wydać decyzję o cofnięciu uprawnień. A Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę rowerzysty. Dla wydania orzeczenia o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami nie ma znaczenia sytuacja osobista i życiowa sprawcy wykroczenia, lecz wyrok sądu – podkreślił sąd.

Znaczenie powinien mieć natomiast wspomniany wyrok SN. Jako wydany w konkretnej indywidualnej sprawie nie ma rangi wykładni. Może być jednak oceniany jako ważny element dyskusji nad zakresem dodatkowych zakazów, stosowanych m.in. wobec sprawców wykroczeń, jakimi są w sensie prawnym nietrzeźwi rowerzyści. Nie można ich oczywiście usprawiedliwiać, ale też i nie dostrzegać sztywności przepisów i powstającej wskutek tego dysproporcji orzeczonych dodatkowych zakazów do wagi wykroczeń. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA