Reklama
Rozwiń

Prawomocny wyrok w sprawie niewidomej pacjentki z psem asystującym

Odmowa przyjęcia w gabinecie okulistycznym niewidomej z psem przewodnikiem naruszyła jej dobra osobiste - nie miał wątpliwości krakowski sąd odwoławczy, który utrzymał dziś wyrok nakazujący lekarzowi zapłatę pacjentce tysiąca złotych zadośćuczynienia.

Aktualizacja: 28.03.2018 11:04 Publikacja: 27.03.2018 17:07

Fot. smerikal

Fot. smerikal

Foto: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

dgk

W 2015  Jolanta Kramarz, pacjentka po operacji usunięcia gałki ocznej, umówiła się na wizytę w prywatnej klinice, by założyć szklaną protezę. Zabieg miał być refundowany przez NFZ. Już po umówieniu wizyty poinformowała lecznicę drogą mailową, że przyjdzie z psem przewodnikiem, ale w odpowiedzi lekarz odwołał wizytę. Pacjentce nie zaproponowano innych terminów, ani nie zaoferowano żadnego rodzaju wsparcia podczas wizyty, alternatywnego wobec psa asystującego.

Pacjentkę wsparli Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Z powództwa RPO sprawa trafiła do Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza. 31 lipca 2017 r. wydał on wyrok, w którym  zasądził na rzecz Jolanty Kramarz 1000 zł zadośćuczynienia z tytułu naruszenia praw pacjenta. W wyroku sąd potwierdził, że obowiązek świadczenia usług, w tym świadczeń zdrowotnych, na rzecz osób poruszających się przy pomocy psa przewodnika wynika wprost z powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Sąd oddalił powództwo w zakresie żądania przekazania odpowiedniej sumy na wskazany w pozwie cel społeczny.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono