Dalsze, bezterminowe wystawianie recept w postaci papierowej zakłada projekt nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne – oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, który złożyli w Sejmie posłowie opozycji.
Recepta wyłącznie w formie elektronicznej ma obowiązywać od 8 stycznia 2020 r. Wyjątkiem mają być sytuacje braku dostępu do sieci – wówczas medyk będzie mógł wystawić dokument papierowy.
Czytaj też: E-recepty obowiązkowe od 8 stycznia 2020 r. Ale kar za papierowe nie będzie
„Starsi lekarze w wieku emerytalnym powszechnie wyrażają negatywne opinie na temat bezwzględnego obowiązku stosowania e-recept. Wielu zgłasza, że wprowadzenie przepisu obowiązkowego i wyłącznego wystawiania e-recepty może spowodować rezygnację z pracy z dnia na dzień" – czytamy w uzasadnieniu projektu. Jego autorzy dodają, że emerytowani lekarze stanowią ogromną podporę dla systemu ochrony zdrowia, w którym brakuje dziś ok. 60 tys. medyków. Według danych Centralnego Rejestru Lekarzy największy odsetek wśród lekarzy emerytów to czynni zawodowo specjaliści: chorób wewnętrznych, chirurdzy, pediatrzy, ginekolodzy i psycholodzy pracujący zarówno w systemie opieki szpitalnej, jak i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Zdaniem farmaceutów rozwiązanie proponowane przez posłów opozycji nie ma uzasadnienia:
– Wielu lekarzy w wieku emerytalnym pełni funkcję ordynatorów. Skoro mogą zarządzać oddziałem szpitalnym, co wymaga używania komputera, na pewno poradzą sobie z wystawieniem e-recepty– uważa mgr Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. I dodaje, że farmaceuci emeryci nie mogli liczyć na taką ulgę.