[b]Na mojej uczelni rektor prowadzi zajęcia seminaryjne. Troszeczkę się z nim pokłóciłam o temat pracy i padło kilka niemiłych słów. Rektor dał mi do zrozumienia, że mogę mieć w przyszłości problemy z ukończeniem studiów. Tak też się stało. Nie zaliczyłam jednego przedmiotu i dziekan mnie skreślił. Teraz napisałam odwołanie, ale nie chcę, żeby rozpoznawał je rektor. Poprosiłam o wyłączenie pracownika, który pełni funkcję rektora, podając za podstawę art. 24 par. 3 k.p.a.. Poinformowano mnie, że nie można wyłączyć tego pracownika, bo jest on jednocześnie rektorem i nie ma bezpośredniego przełożonego. Czy w takim razie można go wyłączyć?[/b]
Przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
Zgodnie z art. 207 ust 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=73A3C800786612AFF0AA8DC8EB01038F?id=71479]ustawy prawo o szkolnictwie wyższym[/link] (dalej uposw), [b]do decyzji podjętych przez organy uczelni w indywidualnych sprawach studentów i doktorantów stosuje się odpowiednio przepisy ustawy - [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0178E03F9CE37280013D98E0B890987C?id=133093]Kodeks postępowania administracyjnego[/link][/b] (dalej k.p.a.).
Postępowanie administracyjne jest dwuinstancyjne. W pierwszej instancji, decyzję o skreśleniu czytelniczki z listy studentów, zgodnie z właściwością, wydał dziekan wydziału. W drugiej instancji odwołanie rozpatruje rektor uczelni. Według ustawy uposw jest on jednoosobowym organem. Natomiast w sytuacji opisanej przez czytelnika jest również pracownikiem dydaktycznym uczelni.
Czytelniczka korzystając z prawa do czynnego udziału w postępowaniu zażądała wyłączenia pracownika na podstawie art. 24 § 3 k.p.a. Teoretycznie przepis ten daje możliwość wyłączenia pracownika przez przełożonego na żądanie strony. Jednak sprawę komplikuje to,[b] że pracownik w randze rektora nie posiada bezpośredniego przełożonego.[/b] W pewnym zakresie jego działalność jest zależna od organu kolegialnego jakim jest senat uczelni ale nie można go traktować jako bezpośredniego przełożonego, w myśl przepisów kpa, czy prawa pracy.