Reklama
Rozwiń

Jak poznać treść najnowszego wyroku Sądu Najwyższego?

Aktualizacja: 29.05.2010 15:40 Publikacja: 29.05.2010 05:40

Jak poznać treść najnowszego wyroku Sądu Najwyższego?

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch Danuta Matloch

[b]Ostatnio przeczytałem w „Rzeczpospolitej" interesujący artykuł dotyczący skargi kasacyjnej. Autor powołał się na sygnaturę orzeczenia, której nigdzie nie mogłem znaleźć. Jak poznać treść rozstrzygnięcia SN? [/b]

Bardzo często w naszych artykułach prasowych oraz publikowanych on line powołujemy się na najnowsze wyroki Sądu Najwyższego. Jak dotrzeć do ich uzasadnienia?

Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności uzasadnienie wyroku ma prawo poznać strona, której sprawa została rozstrzygnięta przez Sąd Najwyższy.

Termin na sporządzenie uzasadnienia orzeczenia nie zawsze jest ten sam. Zależy to od tego, w jakiej izbie SN sprawa jest rozpatrywana.

[srodtytul]W Izbie Cywilnej oraz Izbie Pracy, Ubezpieczeń Publicznych i Spraw Publicznych[/srodtytul]

Obie te izby rozpoznają skargi kasacyjne na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=90A55E792C35C94E2EC589AD51B80253?id=168060]Ustawa o Sądzie Najwyższym[/link] nie reguluje terminu na sporządzenie uzasadnienia orzeczenia SN. Jeżeli zatem nie ma szczególnych przepisów o postępowaniu przed Sądem Najwyższym, to do postępowania tego stosuje się odpowiednio przepisy o apelacji, [b]a termin na sporządzenie uzasadnienia orzeczenia przez Sąd Najwyższy wynosi miesiąc[/b] (zgodnie z art. 389. [sup]21 [/sup][link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=225A85519262872FB5D95D422BAE0297?id=70930&tresc=1&wid=346260#R.2.1.8.5.1.]kodeksu postępowania cywilnego[/link])

[srodtytul] W Izbie Karnej oraz Izbie Wojskowej[/srodtytul]

Izby te działają na podstawie przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1592799B681EBA7EA107DF24E0F5D5EB?id=75001]kodeksu postępowania karnego[/link] (jeśli kodeks postępowania karnego nie stanowi inaczej, przy rozpoznaniu kasacji stosuje się przepisy Działu IX o postępowaniu odwoławczym).

[b]Kodeks przewiduje 14-dniowy termin na sporządzenie uzasadnienia[/b]. Biegnie on od daty ogłoszenia wyroku (w przypadku sporządzenia uzasadnienia z urzędu) lub od daty złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia. W sprawie zawiłej, w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony (art. 423 k.p.k).

[srodtytul] Gdzie są publikowane[/srodtytul]

Orzeczenia Sądu Najwyższego są publikowane w oficjalnych publikatorach. Lista oraz wydawcy orzeczeń dostępne są na stronie internetowej Sądu Najwyższego w dziale Orzecznictwo - Publikacje pod adresem ([link=http://www.sn.pl/orzecznictwo/3.html]http://www.sn.pl/orzecznictwo/3.html[/link]).

Wybór niektórych orzeczeń publikowanych w oficjalnych publikatorach jest również dostępny w internetowej bazie orzeczeń [link=http://pub.sn.pl/orzeczenia.nsf/wybor?openform]SUPREMUS[/link], dostępnej na stronie internetowej SN.

Orzeczenia SN publikujemy też na [b][link=http://www.rp.pl/aktyprawne/orzecznictwo/index.spr]naszej stronie internetowej[/link][/b].

[srodtytul] Kiedy są publikowane[/srodtytul]

Wyroki nie są publikowane natychmiast po ogłoszeniu, a termin publikacji orzeczeń nie jest określony przepisami.

Warto wiedzieć, że [b]nie wszystkie orzeczenia i uzasadnienia do nich są publikowane[/b]. O publikacji decydują kolegia redakcyjne w poszczególnych izbach SN (Izba Cywilna oraz Izba Pracy, Ubezpieczeń Publicznych i Spraw Publicznych Sądu, Izba Karna oraz Izba Wojskowa Sądu Najwyższego).

[srodtytul]W księdze zasad prawnych[/srodtytul]

Niektóre rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego mają szczególne znaczenie prawne. Dotyczą poważnych rozbieżności interpretacyjnych orzeczeń sądów polskich lub luk w systemie prawa.

Te najważniejsze, wydawane w formie uchwał w pełnym składzie sędziowskim konkretnej izby Sądu Najwyższego są wpisywane do [b]księgi zasad prawnych[/b] i wiążą wszystkie składy Sądu Najwyższego. W księdze publikowane są też uchwały podjęte w poszerzonym składzie izby, jeżeli zapadnie decyzja o ich publikacji.

[srodtytul]Bezpośrednio w sądzie[/srodtytul]

Istnieje też inna możliwość zapoznania się z rozstrzygnięciem Sądu Najwyższego. Zainteresowany może wystąpić do SN, z wnioskiem o zapoznanie się z jego treścią. Orzeczenie może zostać udostępnione w trybie procedury [b]udostępniania informacji publicznej[/b]. Wraz sentencją, z zamalowanymi danymi osobowymi, może zostać przedstawione zainteresowanemu.

[b]Ostatnio przeczytałem w „Rzeczpospolitej" interesujący artykuł dotyczący skargi kasacyjnej. Autor powołał się na sygnaturę orzeczenia, której nigdzie nie mogłem znaleźć. Jak poznać treść rozstrzygnięcia SN? [/b]

Bardzo często w naszych artykułach prasowych oraz publikowanych on line powołujemy się na najnowsze wyroki Sądu Najwyższego. Jak dotrzeć do ich uzasadnienia?

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono