Pani Monika zaczęła mieć problemy ze wzrokiem. Nie widzi z oddali. Chce pójść do okulisty do poradni mającej podpisaną umowę z NFZ. Nie wie, czy potrzebne jej na początek skierowanie.
Pacjent, zgłaszając się do wybranego lekarza, powinien przedstawić oprócz potwierdzenia prawa do świadczeń, np. druku RMUA, ważne skierowanie od lekarza rodzinnego. Specjalista może wymagać od chorego takiego dokumentu, jeśli ten chce skorzystać z badań diagnostycznych oraz świadczeń udzielanych w ramach: ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia szpitalnego, uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej czy opieki nad przewlekle chorymi.
Jest jednak kilka grup lekarzy specjalistów, do których pacjent może się zgłosić bez wcześniejszej wizyty u lekarza rodzinnego po skierowanie. Są to: dermatolog, ginekolog i położnik, okulista, onkolog, psychiatra, wenerolog i dentysta.
Co więcej, skierowań nie muszą w ogóle przedstawiać inwalidzi wojenni, kombatanci, zakażeni wirusem HIV, uzależnieni od alkoholu czy środków odurzających.
Lekarz rodzinny nie wyśle na rezonans magnetyczny czy tomografię