Ministerstwo Zdrowia opublikowało dwa projekty rozporządzeń, które są kolejnym krokiem w kierunku informatyzacji służby zdrowia. Podstawę do tych działań daje obowiązująca od roku ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Pierwszy z projektów zapowiada, że powstanie krajowy rejestr operacji kardiochirurgicznych. Elektroniczną bazę danych ma prowadzić dla całej Polski Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. Wszystkie placówki medyczne, które przeprowadzają w kraju zabiegi z zakresu kardiochirurgii, będą musiały wysyłać drogą elektroniczną do Centrum  informacje o: placówce medycznej, pacjencie, któremu personel medyczny wykonał zabieg, czy jego powikłaniach pooperacyjnych. Ministerstwo szacuje, że roczny koszt prowadzenia przez warszawską placówkę rejestru będzie wynosił ok. 570 tys. zł.

Drugi z projektów rozporządzeń daje podstawy do utworzenia ogólnopolskiego rejestru ostrych zespołów wieńcowych. Ma go prowadzić Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W związku z tym do lecznicy informacje będą wysyłać wszystkie placówki prowadzące diagnostykę i terapię pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym. Będą musiały podać też wagę, wzrost, wyniki badań czy informacje o chorobach pacjenta.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że rejestry pozwolą lepiej monitorować zdrowie pacjentów. Mają także dać urzędnikom w resorcie większą wiedzę o tym,  jakich usług  medycznych potrzebuje społeczeństwo.

Etap legislacyjny: konsultacje społeczne