Reklama
Rozwiń

Dodatkowe polisy zdrowotne będzie można kupić także w prywatnych firmach medycznych

Publiczne szpitale będą zarabiać na odpłatnym leczeniu, a prywatne – sprzedawać własne ubezpieczenia.

Aktualizacja: 03.06.2013 13:35 Publikacja: 03.06.2013 08:41

Dodatkowe polisy zdrowotne będzie można kupić także w prywatnych firmach medycznych

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Polacy zyskają możliwość kupienia dodatkowej polisy zdrowotnej także w prywatnych firmach medycznych – dowiedziała się „Rz". Byłoby to tzw. ubezpieczenie abonamentowe. Nad wprowadzającą je ustawą o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych pracuje Ministerstwo Zdrowia.  Dzięki temu prawo sprzedawania dodatkowych polis miałyby nie tylko firmy ubezpieczeniowe, np. PZU, AXA czy Allianz, ale także centra usług medycznych, np. Lux-Med, Enel-Med czy Medicover.

– Bez poszerzenia kręgu uprawnionych do sprzedaży rynek dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych nie rozwinąłby się w małych miastach. Z tej możliwości korzystałoby 2,5 mln mieszkańców dużych metropolii – uważa Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia. A chodzi o to, by polisy miało co najmniej 12 mln osób, bo jeśli będą masowo kupowane, składka będzie niższa.

Publiczne lecznice mają podpisywać kontrakty nie tylko z NFZ, ale także z ubezpieczalniami lub firmami abonamentowymi. Dzięki temu pacjent z polisą szybciej skorzysta np. z operacji w powiatowym szpitalu, za którą zapłaci jego ubezpieczyciel.

Projekt tej ustawy ma być gotowy w 2014 r., a jeszcze w tym roku planowana jest nowela ustawy o działalności leczniczej. Umożliwi ona wszystkim lecznicom świadczenie usług komercyjnych. Ministerstwo chce w ten sposób przygotować grunt pod dodatkowe ubezpieczenia.

Eksperci ostrzegają przed nadużyciami. Szpitale mogą np. fałszywie informować chorych, że limit usług z NFZ jest już wykorzystany i trzeba za nie zapłacić.

– Jeśli rząd umożliwi publicznym szpitalom wykonywanie świadczeń komercyjnych, mogą ucierpieć pacjenci leczący się dzięki składce zdrowotnej – uważa Maciej Dercz, ekspert ds. zdrowia Uczelni Łazarskiego. Jego zdaniem ustawa o działalności leczniczej musi zawierać jasne procedury postępowania z ubezpieczonymi pacjentami, którzy chcą kupić w szpitalu świadczenia komercyjne.

– Placówki nie podzielą pacjentów na lepszych i gorszych, ale chorzy muszą wiedzieć, co gwarantuje im składka płacona do NFZ, a jakie usługi są zapisane w dodatkowej polisie – mówi Marek Nowak, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu. Radca prawny Joanna Kubiak uważa, że przepisy już teraz nie zabraniają szpitalom publicznym leczyć odpłatnie: – Są jednak tak niejednoznaczne, że dyrektorzy boją się, iż przez świadczenie usług komercyjnych NFZ odbierze im kontrakt.

Szybkie leczenie tylko dla bogatych?

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono