Dodatkowe polisy zdrowotne będzie można kupić także w prywatnych firmach medycznych

Publiczne szpitale będą zarabiać na odpłatnym leczeniu, a prywatne – sprzedawać własne ubezpieczenia.

Aktualizacja: 03.06.2013 13:35 Publikacja: 03.06.2013 08:41

Dodatkowe polisy zdrowotne będzie można kupić także w prywatnych firmach medycznych

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Polacy zyskają możliwość kupienia dodatkowej polisy zdrowotnej także w prywatnych firmach medycznych – dowiedziała się „Rz". Byłoby to tzw. ubezpieczenie abonamentowe. Nad wprowadzającą je ustawą o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych pracuje Ministerstwo Zdrowia.  Dzięki temu prawo sprzedawania dodatkowych polis miałyby nie tylko firmy ubezpieczeniowe, np. PZU, AXA czy Allianz, ale także centra usług medycznych, np. Lux-Med, Enel-Med czy Medicover.

– Bez poszerzenia kręgu uprawnionych do sprzedaży rynek dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych nie rozwinąłby się w małych miastach. Z tej możliwości korzystałoby 2,5 mln mieszkańców dużych metropolii – uważa Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia. A chodzi o to, by polisy miało co najmniej 12 mln osób, bo jeśli będą masowo kupowane, składka będzie niższa.

Publiczne lecznice mają podpisywać kontrakty nie tylko z NFZ, ale także z ubezpieczalniami lub firmami abonamentowymi. Dzięki temu pacjent z polisą szybciej skorzysta np. z operacji w powiatowym szpitalu, za którą zapłaci jego ubezpieczyciel.

Projekt tej ustawy ma być gotowy w 2014 r., a jeszcze w tym roku planowana jest nowela ustawy o działalności leczniczej. Umożliwi ona wszystkim lecznicom świadczenie usług komercyjnych. Ministerstwo chce w ten sposób przygotować grunt pod dodatkowe ubezpieczenia.

Eksperci ostrzegają przed nadużyciami. Szpitale mogą np. fałszywie informować chorych, że limit usług z NFZ jest już wykorzystany i trzeba za nie zapłacić.

– Jeśli rząd umożliwi publicznym szpitalom wykonywanie świadczeń komercyjnych, mogą ucierpieć pacjenci leczący się dzięki składce zdrowotnej – uważa Maciej Dercz, ekspert ds. zdrowia Uczelni Łazarskiego. Jego zdaniem ustawa o działalności leczniczej musi zawierać jasne procedury postępowania z ubezpieczonymi pacjentami, którzy chcą kupić w szpitalu świadczenia komercyjne.

– Placówki nie podzielą pacjentów na lepszych i gorszych, ale chorzy muszą wiedzieć, co gwarantuje im składka płacona do NFZ, a jakie usługi są zapisane w dodatkowej polisie – mówi Marek Nowak, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu. Radca prawny Joanna Kubiak uważa, że przepisy już teraz nie zabraniają szpitalom publicznym leczyć odpłatnie: – Są jednak tak niejednoznaczne, że dyrektorzy boją się, iż przez świadczenie usług komercyjnych NFZ odbierze im kontrakt.

Szybkie leczenie tylko dla bogatych?

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo