Podczas zagranicznych wojaży wielu kłopotów można uniknąć, ale trzeba o to zadbać jeszcze przed podróżą. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się za granicę indywidualnie, bez opieki przewodnika czy rezydenta biura podróży.
Dowiedz się więcej o kraju, do którego jedziesz
Polskie ministerstwo spraw zagranicznych od kilku lat publikuje w swoim serwisie internetowym ostrzeżenia dla podróżujących o sytuacji w różnych krajach. Dotyczą one zagrożeń związanych niestabilną sytuacją społeczno-polityczną, porwaniami, klęskami żywiołowymi, czy groźnych chorobami.
Na stronach MSZ znajdziemy także podstawowe informacje na temat każdego kraju na świecie: obowiązujące tam języki, przepisy wjazdowe, celne, meldunkowe, a także informacje dla kierowców. W publikacjach są też ważne i przydatne dane o miejscowych obyczajach, religii, zasadach odpłatności za usługi medyczne, godzinach otwarcia urzędów, sklepów, cenach i wiele innych.
Weź telefon do konsula
Przed wyjazdem trzeba się zaopatrzyć w adresy i telefony polskich placówek dyplomatycznych: ambasad, konsulatów generalnych lub honorowych, wydziałów konsularnych, stałych przedstawicielstw czy instytutów polskich. Znajdziemy je również w serwisie MSZ.
W udostępnionej tam wyszukiwarce jest też lista krajów, w których nie ma żadnych polskich placówek dyplomatycznych. Jeśli planujemy tam podróż, znajdźmy placówkę dyplomatyczną innego kraju Unii Europejskiej, polscy obywatele mają bowiem prawo do opieki konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich UE na równi z obywatelami tych państw.