Chorym na łuszczycę wstępu na basen nie powinno się zabraniać

Łuszczycą nie można się zarazić, więc nie ma podstaw, by zabraniać wstępu na basen osobom chorym na łuszczycę, jeśli zmiany na ich skórze nie są niezagojonymi, sączącymi się ranami – wynika z oświadczenie Głównego Inspektora Sanitarnego

Publikacja: 18.07.2014 15:50

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

GIS wydał je w związku z informacjami, że niektórzy zarządcy basenów utrudniają osobom chorym na łuszczycę wstęp na te obiekty z powodu obaw przed zarażeniem się łuszczycą przez innych użytkowników basenów.

Wstęp wzbroniony w regulaminie

Chorzy na łuszczycę dowiadują się o ograniczeniach z regulaminów wydawanych przez zarządców basenów na podstawie ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Art. 5 ust. 1 tej ustawy określa, że zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym umieszcza, w ogólnie dostępnym miejscu, informacje dotyczące: zasad korzystania z wyznaczonego obszaru wodnego, ograniczeń w korzystaniu z wyznaczonego obszaru wodnego, sposobu powiadamiania o wypadkach wraz z numerami alarmowymi.

- Przepis ten nie określa natomiast szczegółowych warunków i postanowień użytkowania pływalni, które ograniczałyby możliwość korzystania z pływalni osobom chorym na łuszczycę. W świetle obowiązującego prawa, zabronienie korzystania z pływalni osobom chorym na łuszczycę mogłoby zostać odebrane jako naruszenie: wolności osobistej lub przejaw dyskryminacji – podkreśla GIS.

Rany trzeba zagoić

Tłumaczy, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, nie ma jej w wykazie zakażeń i chorób zakaźnych, który jest załącznikiem do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

- Zmiany skórne będące objawem tej choroby, nie niosą zagrożeń zdrowotnych dla innych użytkowników pływalni. Ograniczenie korzystania z obiektów basenowych w przypadku osób chorych na łuszczycę, u których nie występuje przerwanie ciągłości tkanki łącznej, z punktu widzenia zagrożenia zdrowia dla innych osób kąpiących się jest nieuzasadnione – informuje GIS.

Zaznacza jednak, że osoby chore na łuszczycę, u których występują nasilone zmiany zapalne i wysiękowe, są podatne na czynniki chorobotwórcze i korzystanie z kąpieli na basenie może zagrażać ich zdrowiu.

- Z medycznego i sanitarnego punktu widzenia (rozprzestrzenianie się w wodzie basenowej płynu powstającego w przebiegu zmian zapalnych) wskazane byłoby zaprzestanie korzystania z obiektów basenowych do czasu zagojenia się tym zmian. Podobne zalecenie dotyczy wszystkich osób z niezagojonymi, sączącymi się ranami o innym podłożu etiologicznym – podkreślił GIS.

Co to jest łuszczyca

Łuszczyca to przewlekła zapalna choroba skóry, która dotyczy ok. 3 proc. ludzi na świecie. Przebiega z okresami nawrotów i remisji, a w części przypadków jej leczenie sprawia duże trudności.

W patogenezie łuszczycy istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne, a także zaburzenia immunologiczne oraz czynniki środowiskowe - m.in. infekcje bakteryjne i wirusowe, mechaniczne uszkodzenia skóry, stres oraz nieodpowiednia dieta.

Nasilenie łuszczycy jest zróżnicowane: od form lekkich z nielicznymi, niewielkimi zmianami skórnymi, po ciężkie postacie choroby, charakteryzujące się zmianami zapalnymi i wysiękowymi nierzadko zajmującymi całą powierzchnię skóry (erytrodermia łuszczycowa). U około 5-20 proc. chorych dochodzi do rozwoju łuszczycowego zapalenia stawów. Chorzy na łuszczycę mają również większe ryzyko rozwoju zaburzeń sercowo-naczyniowych, zespołu metabolicznego, cukrzycy typu II oraz tzw. depresji basenowych.

GIS wydał je w związku z informacjami, że niektórzy zarządcy basenów utrudniają osobom chorym na łuszczycę wstęp na te obiekty z powodu obaw przed zarażeniem się łuszczycą przez innych użytkowników basenów.

Wstęp wzbroniony w regulaminie

Pozostało 91% artykułu
Sądy i trybunały
Rezygnacja Julii Przyłębskiej to jest czysta kalkulacja
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
W sądzie i w urzędzie
Upoważnienie do konta bankowego na wypadek śmierci. Jak zrobić to zgodnie z prawem?
Podatki
Pułapka na frankowiczów: po ugodzie może być PIT
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nieruchomości
SN: kiedy mieszkanie u rodziców prowadzi do zasiedzenia
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska