GIS wydał je w związku z informacjami, że niektórzy zarządcy basenów utrudniają osobom chorym na łuszczycę wstęp na te obiekty z powodu obaw przed zarażeniem się łuszczycą przez innych użytkowników basenów.
Wstęp wzbroniony w regulaminie
Chorzy na łuszczycę dowiadują się o ograniczeniach z regulaminów wydawanych przez zarządców basenów na podstawie ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Art. 5 ust. 1 tej ustawy określa, że zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym umieszcza, w ogólnie dostępnym miejscu, informacje dotyczące: zasad korzystania z wyznaczonego obszaru wodnego, ograniczeń w korzystaniu z wyznaczonego obszaru wodnego, sposobu powiadamiania o wypadkach wraz z numerami alarmowymi.
- Przepis ten nie określa natomiast szczegółowych warunków i postanowień użytkowania pływalni, które ograniczałyby możliwość korzystania z pływalni osobom chorym na łuszczycę. W świetle obowiązującego prawa, zabronienie korzystania z pływalni osobom chorym na łuszczycę mogłoby zostać odebrane jako naruszenie: wolności osobistej lub przejaw dyskryminacji – podkreśla GIS.
Rany trzeba zagoić
Tłumaczy, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, nie ma jej w wykazie zakażeń i chorób zakaźnych, który jest załącznikiem do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
- Zmiany skórne będące objawem tej choroby, nie niosą zagrożeń zdrowotnych dla innych użytkowników pływalni. Ograniczenie korzystania z obiektów basenowych w przypadku osób chorych na łuszczycę, u których nie występuje przerwanie ciągłości tkanki łącznej, z punktu widzenia zagrożenia zdrowia dla innych osób kąpiących się jest nieuzasadnione – informuje GIS.