Od 1 stycznia 2015 r. weszły w życie przepisy dotyczące obowiązku posiadania przez pacjenta skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego do poradni okulistycznych i dermatologicznych – przypomina Rzecznik Praw Pacjenta. Zgodnie z art. 57 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych w zakresie okulistyki i dermatologii są udzielane na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, czyli np. lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza specjalisty związanych umową z Narodowym Funduszem Zdrowia.
- Pacjenci, którzy zapisali się do lekarza okulisty i dermatologa przed 1 stycznia 2015 roku nie są zobowiązani do posiadania przedmiotowych skierowań – pisze Rzecznik Praw Pacjenta na swojej stronie internetowej.
Wynika to z art. 17 ustawy z 22 lipca 2014 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 roku poz. 1138). Ten przepis przejściowy wskazuje, że osobom wpisanym przed dniem wejścia w życie nowelizacji na listy oczekujących na udzielenie świadczeń zdrowotnych dermatologa i okulisty, świadczenia te są udzielane bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Przypomnijmy, że nadal nie jest potrzebne skierowanie do ginekologa i położnika, dentysty, wenerologa, onkologa i psychiatry. Skierowania do lekarza nie muszą także posiadać osoby chore na gruźlicę, zakażone wirusem HIV, a także osoby uzależnione od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych – w zakresie lecznictwa odwykowego. Z obowiązku posiadania skierowania zwolnieni są także inwalidzi wojenni i wojskowi, osoby represjonowane oraz kombatanci, osoby cywilne niewidome - ofiary działań wojennych. W zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa nie muszą mieć skierowania uprawnieni żołnierze lub pracownicy oraz poszkodowani weterani.