Przepisy o podsłuchach zaskarżone do Trybunału

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów dotyczących stosowania kontroli operacyjnej przez Policję i inne służby specjalne.

Aktualizacja: 07.12.2015 13:22 Publikacja: 07.12.2015 13:00

Przepisy o podsłuchach zaskarżone do Trybunału

Foto: www.sxc.hu

Wątpliwości RPO Adama Bodnara budzi m.in. brak określenia dopuszczalnego czasu prowadzenia kontroli operacyjnej, jak również zakres materiałów, na podstawie których sąd wydaje postanowienie w tej kwestii.

We wniosku Rzecznik wskazał w pierwszej kolejności konieczność zbadania zgodności z konstytucją  przepisów, które ograniczają zakres informacji, jakie służby muszą  przekazywać sądowi wydającemu postanowienie o zastosowaniu kontroli operacyjnej. Chodzi tylko o takie materiały, które uzasadniają potrzebę zarządzenia kontroli operacyjnej.  - To powoduje, że postanowienie sądu wydawane jest na podstawie materiału selektywnie wybranego przez organ wnioskujący o zastosowanie kontroli, a sąd w istocie zdany jest na informacje przekazane mu przez organ, który arbitralnie dokonał selekcji materiałów zgromadzonych w sprawie. To nie do pogodzenia z Konstytucją - uważa RPO.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt