Premier Donald Tusk: Nie mam żadnych wątpliwości, że nie mamy dwóch Prokuratorów Krajowych

Premier Donald Tusk udzielił w piątkowy wieczór wyjątkowego wywiadu, rozmawiał z dziennikarzami trzech telewizji. Poruszone zostały najważniejsze wydarzenia z ostatnich dni - rozmawiano m.in. o mandatach i sytuacji byłych posłów Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika, ale także działaniach Prokuratora Generalnego wobec Prokuratury Krajowej.

Publikacja: 12.01.2024 21:47

Premier Donald Tusk: Nie mam żadnych wątpliwości, że nie mamy dwóch Prokuratorów Krajowych

Foto: PAP/Rafał Guz

Prokurator Krajowy Dariusz Barski z dniem 12 stycznia 2024 roku przestaje pełnić swoją funkcję. Wynika to z faktu iż powołanie Barskiego do służby miało zostać dokonane z naruszeniem przepisów i nie wywołało skutków prawnych, przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości. Skrajnie inne stanowisko przekazała Prokuratura Krajowa, która podtrzymuje w mocy obsadzenie Dariusza Barskiego na stanowisko Prokuratora Krajowego. 

Decyzja Ministerstwa wywołała wiele reakcji wśród prokuratorów jak i środowisku prawniczym. Głos zabrał sam prezydent Andrzej Duda, który stwierdził, że działania podjęte przez Prokuratora Generalnego stanowią rażące naruszenie prawa, w tym Konstytucji. Prezydent wskazał przy tym, że Minister Sprawiedliwości nie miał samodzielnych kompetencji do odwołania prokuratora Dariusza Barskiego ze stanowiska, ponieważ te należą do premiera i Prokuratora Generalnego przy współdziałaniu z prezydentem. 

Premier Donald Tusk podczas połączonej rozmowy z trzema największymi stacjami w Polsce (Polsat, TVN oraz TVP) odniósł się właśnie do słów prezydenta. Polityk przekazał, że ma pełne zaufanie do obecnego Ministra Sprawiedliwości o podejmowanych przez niego decyzji, przy czym on nie sam nie będzie wykorzystywał swojej pozycji do wpływania na działalność prokuratorów oraz Prokuratora Generalnego.  

Czytaj więcej

MS: Prokurator Krajowy Dariusz Barski zastąpiony przez p.o. Jacka Bilewicza

– Pan prezydent moim zdaniem nadużywa niestety takich mocnych sformułowań, jest wyraźnie w pewnej emocji. Mam zaufanie nie tylko do instynktu prawnego, ale też do krystalicznej przyzwoitości prawnej. Profesor Bodnar był RPO, szanowany w Polsce i na świecie i jest ostatnią osobą, którą moglibyśmy podejrzewać, że chce naruszyć przepisy prawa – powiedział premier Donald Tusk.

Premier dodał także, że w jego ocenie decyzja Prokuratora Generalnego o odwołaniu Dariusza Barskiego Prokuratora Krajowego jest słuszna i „faktyczna”. - Nie mam żadnych wątpliwości, że my nie mamy dwóch Prokuratorów Krajowych.

Podczas całej rozmowy premier podkreślał, że on nie widzi sytuacji, by w kraju mógł panować dualizm prawa, nie ma dwóch sądów, trybunałów — Ja chcę, żebyśmy uznali, że jeśli ktoś mówi o sobie, że jest nadal Prokuratorem Krajowym, mimo decyzji Prokuratora Generalnego, to to nie jest tak, że on nadal jest. Nie, on nie jest – stwierdził premier Donald Tusk w wywiadzie dla TVN, Polsatu i TVP.

Czytaj więcej

PK nie zgadza się z odwołaniem Barskiego. Twierdzi, że to bezprawne działanie Adama Bodnara
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność