Logopedzi protestują przeciwko ustawie przyjętej przez rząd PiS

Wielu fachowców może mieć problem z prawem wykonywania zawodu. Środowisko protestuje.

Publikacja: 05.04.2023 03:05

Logopedzi protestują przeciwko ustawie przyjętej przez rząd PiS

Foto: Adobe Stock

Rodzic, zanim zaprowadzi dziecko na terapię logopedyczną, będzie mógł sprawdzić w elektronicznym rejestrze, czy dana osoba jest uprawniona do udzielania takich świadczeń. Umożliwić ma to ustawa o niektórych zawodach medycznych. Jej projekt został przyjęty w zeszłym tygodniu przez rząd. Logopedzi protestują przeciwko regulacji. Uważają, że może ograniczyć dzieciom i młodzieży dostęp do terapii.

Prawo nie działa wstecz

– Nie rozumiemy, dlaczego w ustawie, która reguluje zawody typowo medyczne, ma się znaleźć logopeda, który jest zawodem o odmiennym, interdyscyplinarnym charakterze. Tym bardziej że w placówkach medycznych w porównaniu z innymi instytucjami pracuje obecnie bardzo niewielu logopedów – mówi Milena Stasiak, przewodnicząca Polskiego Związku Logopedów (PZL).

Według szacunkowych danych związku na 100 zatrudnionych logopedów 12 pracuje w systemie ochrony zdrowia, 76 w systemie edukacji oraz 12 prowadzi prywatne gabinety jako działalność gospodarczą. Aby zachować tytuł, wszystkie te osoby, w ocenie Polskiego Związku Logopedów, będą musiały poddać się rygorom nowej ustawy. Oznacza to konieczność m.in. wpisania się do odpowiedniego rejestru i doskonalenia zawodowego, obowiązujących w ochronie zdrowia. Wielu fachowców nie będzie w stanie szybko dostosować się do nowych zasad.

– Mogą one sprawić, że część logopedów straci możliwość posługiwania się tytułem logopedy, nawet jeśli mają za sobą tysiące godzin szkoleń specjalistycznych czy tysiące godzin wypracowanych z klientami. Najważniejsze dla uzyskania tytułu zawodowego będzie bowiem to, czy osoba ta ukończyła studia na konkretnym kierunku. Objęcie zmianami specjalistów już pracujących w zawodzie nie powinno mieć miejsca – komentuje Kinga Konopelko, radca prawny.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że nowe wymogi nie mają zastosowania w systemie oświaty.

Czytaj więcej

17 nowych zawodów medycznych. Koniec rocznych konsultacji

W gabinecie lub u pacjenta

Logopedzi obawiają się, że aby prowadzić działalność, będą musieli zarejestrować się jako podmiot leczniczy i sprostać wyśrubowanym wymaganiom sanitarnym. Ministerstwo znów uspokaja.

– Dla osób wykonujących zawody medyczne objęte projektem ustawy prowadzenie działalności leczniczej jest możliwe także w miejscu pobytu pacjenta. Umożliwi to małym (często jednoosobowym) podmiotom leczniczym udzielanie świadczeń zdrowotnych w domu pacjenta bez konieczności tworzenia gabinetu – wyjaśnia Joanna Sędek z Ministerstwa Zdrowia.

I dodaje, że logopedzi w swojej pracy mogą udzielać świadczeń zdrowotnych, ale też wykonywać inne czynności zawodowe, które nimi nie są.

Już obecnie wykonywanie czynności o charakterze „leczniczym” (np. rehabilitacja logopedyczna po doznanym urazie lub przebytym zabiegu) zależy od spełnienia warunków przewidzianych dla podmiotów leczniczych oraz wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą (rejestr działalności regulowanej). Tym restrykcjom nie podlega np. poradnictwo logopedyczne przeznaczone chociażby dla aktorów czy mówców.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Konrad Drezno, radca prawny

Ceny usług logopedy z pewnością wzrosną. Prywatne gabinety będą bowiem musiały zostać zarejestrowane jako podmioty lecznicze, a lokale – spełnić wymogi sanitarne. Problemem jest też to, że nowe metody terapii będą czekać na zgodę ministra, by mogły zostać zastosowane. Prawo do tej pory właściwie nie regulowało działalności logopedów poza systemem oświaty. Po zmianach nauczyciel logopeda i logopeda mają spełniać oddzielne wymogi. Zawody medyczne są zróżnicowane i trudno wrzucać je wszystkie do jednego worka. Logopedzi nie mają samorządu zawodowego. Zgodnie z projektowaną ustawą odpowiedzialność dyscyplinarną poniosą przed komisją, której członków wybierze Ministerstwo Zdrowia. Rodzi to obawy o zgodność z konstytucją projektowanych przepisów. Ustawa zasadnicza gwarantuje prawo do samorządności poszczególnych grup zawodowych oraz prawo do równego traktowania ich przez władze publiczne.

Rodzic, zanim zaprowadzi dziecko na terapię logopedyczną, będzie mógł sprawdzić w elektronicznym rejestrze, czy dana osoba jest uprawniona do udzielania takich świadczeń. Umożliwić ma to ustawa o niektórych zawodach medycznych. Jej projekt został przyjęty w zeszłym tygodniu przez rząd. Logopedzi protestują przeciwko regulacji. Uważają, że może ograniczyć dzieciom i młodzieży dostęp do terapii.

Prawo nie działa wstecz

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP