Zakaz zgromadzeń podczas Kongresu Kopernikańskiego. Wiącek pisze do Czarnka

Z niejasnych powodów podczas planowanego na 2023 r. w Toruniu Światowego Kongresu Kopernikańskiego ma obowiązywać zakaz tzw. zgromadzeń spontanicznych. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek napisał w tej sprawie do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Publikacja: 13.09.2022 13:32

Toruń Stare Miasto - pomnik Mikołaja Kopernika na tle Ratusza Staromiejskiego

Toruń Stare Miasto - pomnik Mikołaja Kopernika na tle Ratusza Staromiejskiego

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

dgk

Nie wydaje się, aby dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie pierwszego Kongresu konieczne było tak daleko idące ograniczenie podstawowych swobód obywatelskich - ocenia RPO.

Chodzi o art. 76 ustawy z 28 kwietnia 2022 r. o Akademii Kopernikańskiej. Zgodnie z nią, raz na 5 lat organizowany jest Światowy Kongres Kopernikański w celu wymiany informacji, doświadczeń oraz wyników badań naukowych z ostatnich 5 lat z zakresu astronomii, ekonomii oraz medycyny. W przypadku pierwszego Kongresu ustawa wprowadza zakaz zgromadzeń spontanicznych. Obowiązuje on w okresie od 72 godz. przed rozpoczęciem I Kongresu do 48 godz. po jego zakończeniu. W tym czasie w całym Toruniu nie będzie możliwe korzystanie z wolności zgromadzeń w formie zgromadzeń spontanicznych, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z 24 lipca 2015 r. - Prawo o zgromadzeniach.

- Nie sposób też ustalić, czym kierował się prawodawca, wprowadzając takie rozwiązanie w związku z pierwszym Kongresem, a zarazem przyjmując, że zgromadzenia spontaniczne nie stanowią zagrożenia dla kolejnych - zauważa RPO.

Rzecznik przypomina, że całkowity zakaz zgromadzeń spontanicznych o charakterze pokojowym jest niezgodny z art. 57 Konstytucji oraz art. 11 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

- Wydaje się, że ewentualnym zagrożeniom porządku publicznego mogłaby w sposób wystarczający przeciwdziałać Policja i inne służby, podejmując w sposób następczy decyzje na podstawie konkretnej oceny ryzyka, tak jak ma to miejsce w innych przypadkach – pisze rzecznik do ministra edukacji.

Nieproporcjonalny i wyjątkowo uciążliwy wydaje się Rzecznikowi także okres obowiązywania zakazu: 72 godz. przed rozpoczęciem pierwszego Kongresu do 48 godz. po jego zakończeniu. Kongres ma trwać osiem dni, a to oznacza, że przez 13 dni z rzędu w Toruniu będzie ograniczona wolność zgromadzeń spontanicznych. - Tak długi okres zdecydowanie nie znajduje podstaw w konieczności ochrony porządku publicznego i nie jest proporcjonalny - stwierdza RPO.

RPO wniósł do ministra Czarnka o podjęcie działań zmierzających do doprowadzenie stanu prawnego przepisów o Akademii Kopernikańskiej do zgodności z Konstytucją RP i prawem międzynarodowym.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr