Reklama
Rozwiń

Brexit: Rozstanie będzie trwać najkrócej 2 lata

Przejściowy status obywateli państwa UE (w tym Polaków) w Wielkiej Brytanii będzie zależał od uzgodnień poczynionych na samym początku negocjacji secesyjnych. Ich sytuacja może się pogorszyć - uważa prof. Artur Nowak-Far z Instytutu Prawa SGH

Aktualizacja: 25.06.2016 07:11 Publikacja: 24.06.2016 17:58

Brexit: Rozstanie będzie trwać najkrócej 2 lata

Foto: 123RF

„Rz": Brytyjczycy zdecydowali, że żegnają się z Unią, jeszcze niedawno wręcz nie było procedury wystąpienia członka- państwa z UE. Jak wygląda obecnie ta procedura ?

Prof. Artur Nowak-Far z Instytutu Prawa SGH, specjalista od prawa unijnego: Brytyjczycy muszą sformułować oficjalną notyfikację swojej decyzji do Rady Europejskiej (a więc tego organu UE, którego szefem jest Donald Tusk). Ta musi opracować wskazówki dotyczące tego, jak pozostałe państwa Unii będą postępować w tej sprawie - w szczególności określić ramy mandatu negocjacyjnego UE w rozmowach ze Zjednoczonym Królestwem o jego secesji. Sam traktat będzie negocjowany przez Komisję, ale na podstawie wskazówek uzyskanych od Rady UE. Będzie on zawarty przez Radę (w której reprezentowane będą wszystkie państwa Unii poza Zjednoczonym Królestwem) w imieniu UE. Ostateczny kształt traktatu będzie musiał być zatwierdzony przez Radę i uzyskać zgodę Parlamentu Europejskiego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono