Reklama
Rozwiń

Cyberbezpieczeństwo: dyrektywa NIS przyjęta, firmy w UE muszą spełnić nowe wymogi

Firmy działające w krytycznych branżach takich, jak: energia, transport, bankowość i ochrona zdrowia oraz usługi cyfrowe (wyszukiwarki, przechowywanie danych w chmurze), będą musiały spełnić nowe unijne standardy dotyczące wytrzymałości ich systemów na ataki hakerów.

Aktualizacja: 06.07.2016 16:12 Publikacja: 06.07.2016 15:30

Cyberbezpieczeństwo: dyrektywa NIS przyjęta, firmy w UE muszą spełnić nowe wymogi

Foto: 123RF

Parlament przyjął w środę dyrektywę w sprawie bezpieczeństwa sieci i informacji (NIS), której zadaniem jest ustanowienie wspólnych standardów cyberbezpieczeństwa oraz poprawa współpracy między krajami Unii. Ma to pomóc przedsiębiorstwom skuteczniej stawiać czoła  hakerom, a także  zapobiegać atakom na infrastrukturę cyfrową, której sieć pokrywa wiele krajów lub całą Unię.

- Incydenty naruszające  bezpieczeństwo komputerowe bardzo często mają charakter transgraniczny, a zatem dotyczą więcej niż jednego państwa członkowskiego UE. Fragmentaryczna ochrona bezpieczeństwa wszystkich nas wystawia na coraz większe zagrożenie, w całej Europie. Ta dyrektywa ustanawia wspólny poziom bezpieczeństwa sieci i informacji i wzmacnia współpracę między państwami członkowskimi UE, która pomoże zapobiegać w przyszłości cyberatakom na ważne, wzajemnie ze sobą powiązane europejskie systemy  - powiedział poseł sprawozdawca Andreas Schwab z Niemiec.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Prawo w Polsce
Sąd Najwyższy zdecydował. Zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach zatwierdzone
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono