RPO do prezydent Warszawy ws. zakazu demonstracji pod Teatrem Powszechnym

Zakaz demonstracji można stosować tylko wyjątkowo – napisał RPO do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz po tym jak warszawski ratusz zakazał zwołania zgromadzenia publicznego, którego celem były m.in. modlitwa różańcowa i protest przeciw spektaklowi „Klątwa” w Teatrze Powszechnym.

Publikacja: 30.05.2017 13:42

"Ogólnopolski Protest Obrońców Świętej Wiary" przeciwko spektaklowi "Klątwa" odbywał się przed Teatr

"Ogólnopolski Protest Obrońców Świętej Wiary" przeciwko spektaklowi "Klątwa" odbywał się przed Teatrem Powszechnym w Warszawie. Spektakl "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljicia miał swoją premierę 18 lutego w Teatrze Powszechnym na warszawskiej Pradze. Przedstawienie jest oparte na dramacie Stanisława Wyspiańskiego. Protestujący domagają się "zniesienia" spektaklu. Ich zdaniem "obraża on wartości chrześcijańskie i polskie tradycje". (mr/pap)

Foto: PAP/Tomasz Gzell

O zezwolenie na organizację kilkudniowej demonstracji w pobliżu Teatru Powszechnego zwróciły się Krucjata Różańcowa i środowiska narodowców. Jej cel został określony  w zawiadomieniu jako: „modlitwa różańcowa wynagradzająca Maryi Królowej Polski za bluźnierstwa przeciw Bogu, protest przeciw łamaniu Konstytucji przez Teatr Powszechny i deptaniu przez ten teatr prawa zabezpieczenia dowodów przestępstwa".

Prezydent Warszawy odmówiła zgody w wydanej 23 maja 2017 r. decyzji nr WV/5310/ZG/25/2017. Jak wyjaśniał Ratusz, decyzja była podyktowana przebiegiem poprzedniego protestu z udziałem członków ONR i tym, że zgromadzenie  blokowałoby wejścia na teren Teatru i mogłoby doprowadzić do faktycznego pozbawienia wolności ludzi znajdujących się wewnątrz.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Praca, Emerytury i renty
Rząd samodzielnie ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2026 roku
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
Będzie więcej dni wolnych na opiekę nad dzieckiem? Minister odpowiada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama