Dialog z Polską tak, fundusze unijne nie

Większość Unii Europejskiej nie chce politycznego izolowania Polski, ale nie odblokuje to miliardów.

Aktualizacja: 19.10.2021 15:56 Publikacja: 18.10.2021 19:22

Dialog z Polską tak, fundusze unijne nie

Foto: Adobe stock

Mateusz Morawiecki wystąpi we wtorek w Parlamencie Europejskim, a w czwartek na unijnym szczycie będzie musiał się skonfrontować z przywódcami pozostałych państw UE. To od jego postawy zależy przyszłość unijnych funduszy dla Polski.

KPO w zawieszeniu

Bruksela nie podjęła jeszcze decyzji, co dalej z Krajowym Planem Odbudowy, z którego Polska już teraz mogłaby dostać potrzebną rządowi zaliczkę w wysokości 4,7 mld euro.

Czytaj więcej

Unia ma dwa rozwiązania w sprawie Polski

– Najprawdopodobniej KPO pozostanie w zawieszeniu. To jedyny instrument nacisku na Polskę – ocenia Daniel Hegedus, ekspert berlińskiego biura German Marshall Fund. Według niego akceptacja KPO to dla Komisji Europejskiej ogromne ryzyko utraty wiarygodności, na które nie może sobie pozwolić wobec oporu grupy państw UE (m.in. Holandii, Danii, Szwecji) oraz większości Parlamentu Europejskiego.

KPO miał być zatwierdzony na początku sierpnia, a ostatnie nieoficjalne informacje wskazywały na listopad. To było jednak przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

Angela Merkel zachęca do dialogu i nieużywania sankcji finansowych. Będzie do tego namawiać na swoim ostatnim unijnym szczycie. Jak słyszymy nieoficjalnie w Brukseli, przeciwni eskalacji konfliktu z Polską mogą być też inni przywódcy państw UE. Sam gospodarz szczytu Charles Michel jest zwolennikiem łagodzenia sytuacji i niezamykania dróg do dialogu z Polską. Ale to wystarczy na uspokojenie atmosfery na szczycie, a nie na uruchomienie pieniędzy dla Polski. Chyba że rząd przedstawi konkretny plan wykonania wyroków unijnego Trybunału w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Bez przełomu?

Nasi rozmówcy w Brukseli czekają na przemówienie premiera Morawieckiego w Parlamencie Europejskim i na jego argumenty w Radzie Europejskiej. Jeśli szukać sugestii w liście premiera wysłanym w poniedziałek do przywódców 26 państw UE, przełomu nie należy się spodziewać. Premier oskarża UE o stosowanie podwójnych standardów, przekonuje o prawie Polski do reformowania sądownictwa, argumentuje, że niektórzy idą zbyt daleko w integrowaniu UE. W żadnym miejscu nie daje sugestii, jak rozwiązać spór powstały po tym, jak Trybunał Konstytucyjny uznał za nielegalne wyroki TSUE, i Polska na razie odmawia ich wykonania.

– Trzeba kontynuować dialog polityczny z Polską, bo werdykt TK to nie jest przypadek odosobniony. Ale jednocześnie trzeba zwiększać presję na Polskę – mówił Clément Beaune, francuski minister ds. europejskich, w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Libération". I prawdopodobnie ta strategia będzie na razie realizowana: bez izolowania Polski, ale też bez szybkiego wsparcia finansowego.

Mateusz Morawiecki wystąpi we wtorek w Parlamencie Europejskim, a w czwartek na unijnym szczycie będzie musiał się skonfrontować z przywódcami pozostałych państw UE. To od jego postawy zależy przyszłość unijnych funduszy dla Polski.

KPO w zawieszeniu

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niepełnosprawni
Tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności. Ważny termin mija we wrześniu
Sądy i trybunały
Iustitia będzie bronić neosędziów? Ważne słowa sędziego Igora Tulei
Sądy i trybunały
Spór o kontrasygnatę. Donald Tusk zmienia swoją decyzję
Prawo karne
Jest kluczowa opinia ws. wypadku na S8, którą jechała sędzia Gersdorf
Sądy i trybunały
Plan Adama Bodnara na tzw. neosędziów. Prawnicy komentują
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.