Projektowane rozporządzenie uchyli rozporządzenie z 16 października 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni medycznych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Ograniczyło ono funkcjonowanie uczelni medycznych od 19 października 2020 r. na czas nieoznaczony, by zapobiec bezpieczne warunki kształcenia w czasie rozwijającej się pandemii. Chodziło m.in. o wprowadzenie metod i technik kształcenia na odległość.

Teraz Minister Zdrowia uznał, że "ze względu na istotne oddziaływanie ograniczeń  na funkcjonowanie uczelni medycznych", a także aktualną sytuację epidemiczną, nie powinny one być dłużej utrzymywane. Tym bardziej, że  - jak przyjęło MZ - większość osób pracujących oraz studiujących na uczelniach medycznych jest właściwie chroniona przed zachorowaniem na COVID-19, gdyż  znaleźli się w priorytetowej grupie „zero" do szczepień.

Ministerstwo zaznacza, że w przypadku wzrostu liczby zachorowań, możliwe będzie ponowne wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu uczelni medycznych, także m.in. przez kształcenie w trybie hybrydowym, a w skrajnym przypadku również powrót do kształcenia zdalnego.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2021 r. , choć zasadniczo akty normatywne wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia. Ministerstwo tłumaczy pośpiech potrzebą "szybkiego przywrócenia standardowych zasad funkcjonowania uczelni medycznych oraz prowadzenia kształcenia w uczelniach i podmiotach prowadzących kształcenie doktorantów."

Tym samym od 1 września m.in. przestaną obowiązywać ograniczenia  dotyczące przeprowadzania ocen okresowych nauczycieli akademickich, czy kierowania nauczycieli akademickich na badania okresowe  lub na badania w celu wydania orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Uruchomiony zostanie także 60-dniowy okres utrzymania ważności legitymacji studenckich, legitymacji doktoranta i legitymacji służbowych nauczycieli akademickich. Legitymacje pozostaną ważne do 31 października 2021 r.