Rolnik z własną firmą może pozostać w KRUS

Niektórzy z prowadzących działalność, będący równocześnie rolnikami, nie muszą opłacać z firmy żadnych składek do ZUS

Aktualizacja: 27.02.2009 05:50 Publikacja: 27.02.2009 04:50

Rolnik z własną firmą może pozostać w KRUS

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Rolnik lub domownik, który rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, ma nadal prawo podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników, jeśli:

- podlegał temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej trzy lata i nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym,

- złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w ciągu 14 dni od rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczęcia współpracy przy jej wykonywaniu,

- nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym ani nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Niezachowanie 14-dniowego terminu na złożenie oświadczenia powoduje ustanie ubezpieczenia na koniec kwartału, kiedy rolnik lub domownik rozpoczął wykonywanie działalności.Ważny jest również podatek płacony z działalności; za poprzedni rok nie może przekroczyć określonej kwoty granicznej, czyli za 2008 r. 2755 zł. Kwotę należnego podatku z działalności gospodarczej za poprzedni rok rolnik obowiązany jest udokumentować zaświadczeniem naczelnika właściwego urzędu skarbowego i złożyć w KRUS wraz z oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia rolniczego.

Kwota podatku od działalności ma także wpływ na możliwość pozostania przez rolnika w ubezpieczeniu społecznym rolników w kolejnych latach. Do 31 maja każdego roku, po rozliczeniu roku podatkowego, rolnik podlegający ubezpieczeniu rolniczemu i prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek złożyć w KRUS zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości należnego podatku za poprzedni rok. Jeśli kwota ta przewyższy roczną kwotę graniczną albo zainteresowany nie dochowa terminu, ubezpieczenie ustaje na koniec kwartału, kiedy rolnik lub domownik powinien złożyć w KRUS zaświadczenie, chyba że rolnik zaprzestał pozarolniczej działalności gospodarczej w sposób trwały lub okresowy przed końcem kwartału. Osoba ubezpieczona powinna w ciągu 14 dni zgłosić zaprzestanie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej.

Kwota podatku podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i jest ogłaszana w obwieszczeniu w Monitorze Polskim. Składka za rolnika, który podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników i prowadzi działalność rolniczą i gospodarczą, to dwa razy tyle, ile uiszcza osoba nieprowadząca takiej działalności.

Z możliwości opłacania składek w KRUS po spełnieniu podanych warunków mogą skorzystać tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Wspólnicy spółek prawa handlowego oraz osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu zostali z tego wykluczeni.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr