Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia określająca, jakie informacje placówki medyczne muszą gromadzić, rejestrować i przekazywać do podmiotu zobowiązanego do finansowania publicznej służby zdrowia. Przepisy nakładają na poradnie nowe obowiązki: muszą one przekazywać do Narodowego Funduszu Zdrowia więcej danych zbiorczych o listach pacjentów oczekujących na wizytę u specjalisty.
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych każda lecznica ma obowiązek prowadzić listy kolejek chorych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku lekarzy specjalistów. Aby dostać się na wizytę np. do kardiologa, okulisty czy psychiatry, trzeba czekać miesiącami.
W związku z tym obowiązujące od dziś przepisy wskazują, że zarządzający lecznicami wyślą do wojewódzkich oddziałów NFZ listy pacjentów oczekujących na wizytę wraz z ich imieniem, nazwiskiem, numerem PESEL oraz datą, pod którą personel medyczny zapisał chorego na listę.
Urzędnicy w wojewódzkich oddziałach NFZ będą monitorować, czy jeden pacjent zapisuje się do kilku kolejek, a jeśli tak, to skontaktują się z nim i poinformują, że może czekać na przyjęcie tylko do jednego lekarza.
Monitorowanie kolejek po numerze PESEL pozwoli także urzędnikom łatwiej sprawdzić, czy nie nastąpił zgon pacjenta wpisanego na listę.