W Dzienniku Urzędowym UE opublikowano dyrektywę w sprawie prawa do informacji w postępowaniu karnym. Zgodnie z nowymi przepisami osoba, które zostanie zatrzymana lub aresztowana w dowolnym kraju Unii Europejskiej, otrzyma na piśmie tzw. pouczenie o prawach. Teraz jedynie 12 państw członkowskich, w tym Polska, informuje o nich oskarżonych.
Dokument, napisany prostym, zrozumiałym językiem, ma zawierać wykaz praw podstawowych. Pouczenie otrzyma każdy podejrzany, bez względu na to, czy się o nie zwróci, czy nie. Będzie można w nim znaleźć praktyczne informacje o przysługujących prawach, takich jak prawo do zachowania milczenia, do adwokata, do informacji o zarzutach, do powiadomienia osoby trzeciej o aresztowaniu lub zatrzymaniu. Obcokrajowcy, którzy nie rozumieją języka postępowania, zostaną pouczeni o prawie do tłumaczenia ustnego i pisemnego. O dokładnym brzmieniu pouczenia zadecydują państwa członkowskie, ale Komisja Europejska zaproponowała wzór pouczenia we wszystkich językach urzędowych UE. Państwa członkowskie mają dwa lata na wprowadzenie unijnych przepisów do krajowych porządków prawnych.
Prawo do pouczenia to kolejny środek, po prawie do tłumaczenia ustnego i pisemnego, mający na celu zapewnienie ogólnoeuropejskich standardów w sprawach karnych. W Brukseli trwają teraz prace nad zagwarantowaniem w całej Unii dostępu do adwokata oraz prawa do kontaktu z bliskimi.