Wyjątek od tej zasady przewidziany został w rozdziale 9 ustawy o ochronie informacji niejawnych (dalej: ustawa) określającym zasady wydawania przedsiębiorcom poświadczenia bezpieczeństwa przemysłowego. Świadectwo takie może się okazać niezbędne do uczestniczenia w przetargach na wykonywanie usług na rzecz pomiotu, w którym informacje niejawne są przetwarzane.
O świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego będą się najczęściej ubiegali tłumacze przysięgli (np. prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą). Będzie także potrzebne firmom informatycznym tworzącym czy obsługującym na zlecenie administracji publicznej bazy danych, w których informacje niejawne mają być gromadzone lub przetwarzane.
Zgodnie z art. 54 ust. 3 ustawy przedsiębiorcom wykonującym działalność jednoosobowo i osobiście zdolność do ochrony informacji niejawnych potwierdza poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli tajności „poufne" lub wyższej. Wydaje je Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Służby te wydają przedsiębiorcy również zaświadczenie, że odbył on przeszkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych.
Co ważne, postępowanie ABW lub SKW prowadzone jest na wniosek przedsiębiorcy, a ten nie musi go uzasadniać. Konieczne jest natomiast wskazanie we wniosku stopnia świadectwa, o które przedsiębiorca się ubiega, oraz klauzuli tajności informacji niejawnych, których zdolność do ochrony świadectwo ma potwierdzać.
W zależności od stopnia zdolności do ochrony informacji niejawnych mających klauzulę „poufne" lub wyższą, przedsiębiorcy wydaje się świadectwo: