Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym rolników, który na 2013 r. przedłuży zasady opłacania składek na to ubezpieczenie.
W myśl tych przepisów za rolników gospodarujących na powierzchni do 6 ha przeliczeniowych składki zapłaci KRUS.
Właściciele większych gospodarstw będą zaś płacili złotówkę od hektara za siebie i za każdego członka rodziny współpracującego przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego i ubezpieczonego w KRUS.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne nadal będą opłacane co kwartał, w terminach przyjętych dla składek na ubezpieczenie społeczne. Nie zmieni się również wysokość kwoty ryczałtowej, jaką KRUS co miesiąc będzie przekazywał do Narodowego Funduszu Zdrowia Nadal będzie wynosiła 155 mln zł.
Przedłużenie okresu przejściowego oznacza, że Ministerstwu Finansów ciągle nie udało się opracować systemu wyceny przychodów z gospodarstwa rolnego. Zmiany zostały wymuszone przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 października 2010 r. (sygn. K 58/07), w którym sędziowie uznali za niezgodną z konstytucją obowiązującą wówczas zasadę, że składki na to ubezpieczenie są finansowane z budżetu państwa. Poszło o to, że taki system dyskryminuje nie tylko zatrudnionych na etatach czy emerytów, którzy opłacają składkę zdrowotną z własnej kieszeni, ale także samych rolników, np. prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, którzy sami muszą opłacać składki na swoje ubezpieczenie zdrowotne.