Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta dostała do ministra finansów oficjalną odpowiedź w sprawie opodatkowania dokumentacji medycznej. Wcześniej zwróciła się bowiem z pytaniem do resortu o to czy usługa jaką sporządza pacjentowi personel medyczny w postaci wypisu, wyciąg z historii choroby jest objęta podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie ze stanowiskiem ministra finansów udostępnienie pacjentowi jego dokumentacji medycznej jest usługą zwolnioną od podatku. Szpital nie obciąży zatem tym podatkiem pacjenta bo sam nie odprowadzi daniny. Resort podkreśla jednak, że aby to zwolnienie było usługa musi być związana z opieką medyczną, która służy profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu, poprawie zdrowia, którym zajmują się lekarze i pielęgniarki jako działalnością leczniczą w placówkach medycznych Resort finansów powołuje się tu na art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
Tym samym zwolnienie to ma zastosowanie np. w sytuacji udostępnienia pacjentowi jego dokumentacji medycznej w celu dalszego leczenia w innym podmiocie leczniczym.
Zwolnienia dla szpitala a w rzeczywistości dla pacjenta natomiast nie będzie jeśli personel lecznicy udostępnia mu dokumentację medyczną związaną z usługami opieki medycznej, które służą innym celom niż profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia np. operacje plastyczne i poprawianie urody, badania genetyczne wykonywane w celu stwierdzenia pokrewieństwa. Wówczas czynność ta podlega opodatkowaniu według 23% stawki podatku od towarów i usług.