Jeszcze tylko pięć miesięcy zostało na wybudowanie lądowisk. Szpitale obliguje do tego rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szpitalnych oddziałów ratunkowych.
Już jednak wiadomo, że połowa nie zdąży. Z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na interpelację poselską wynika, że zaledwie 53 na 214 lecznic zobowiązanych do posiadania lądowiska dla helikopterów będą je miały do końca roku. A 12 w ogóle nie planuje takiej inwestycji.
Unia uratuje
Duży kłopot z budowaniem lądowisk mają zwłaszcza szpitale powiatowe. Ich budżety zwykle są bardziej napięte niż dużych wojewódzkich lecznic. Dlatego samorządowcy występują do ministra zdrowia o odsunięcie obowiązku ich posiadania. Najlepiej o dwa lata.
– To bardzo droga inwestycja. Kosztuje nawet 1 mln zł – mówi Lech Janecki, starosta powiatu ostrzeszowskiego i przewodniczący konwentu powiatów województwa wielkopolskiego.
W tym regionie obecnie połowa szpitali z oddziałami ratunkowymi nie ma lądowisk. Starostowie liczą, że wiele placówek rozpocznie budowę w przyszłym roku dzięki wsparciu z funduszy unijnych. Nowe rozdanie pieniędzy z programów regionalnych ma iść właśnie na służbę zdrowia.