Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił podzielić się z ubezpieczonymi danymi, jakie do tej pory gromadził na własny użytek. Na uruchomionym właśnie portalu zdrowedane.nfz.gov.pl będzie można sprawdzić, czy placówka, w której planujemy się leczyć, jest tą najlepszą.
Czytaj także: Do sanatorium raz na półtora roku
Portal podzielono na cztery obszary – porównanie placówek, monitorowanie, raporty i zestawienia. Pierwsza zakładka gromadzi dane o funkcjonowaniu świadczeniodawców, czyli poradni czy szpitali. Jak tłumaczą urzędnicy Funduszu, prosty sposób prezentowania wskaźników ma służyć lepszej świadomości pacjentów i lekarzy, ale także menedżerów ochrony zdrowia. NFZ zastrzega, że interpretacja tych danych nie zawsze jest jednoznaczna i czasem wymaga całościowego spojrzenia na zestaw wskaźników lub uwzględnienia kontekstów, np. regionalnych. „Niewątpliwie jednak udostępnienie tych informacji będzie służyło uporządkowaniu dyskusji, w szczególności w części dotyczącej jakości udzielanych świadczeń" – czytamy na stronie zdrowedane.nfz.gov.pl.
Obecnie można porównać wskaźniki dotyczące wybranych nowotworów, m.in. liczbę zabiegów dokonywanych przez dany ośrodek i średni czas hospitalizacji. Jeśli klikniemy w planszę interaktywną „Płuca" i województwo mazowieckie, wyświetlą nam się dane dotyczące pięciu szpitali, w których nowotwory płuca leczone są chirurgicznie: Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc (IGiChP), Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy Attis, Mazowieckie Centrum Leczenia Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Wojskowy Instytut Medyczny (WIM). Okazuje się, że w tym roku najwięcej zabiegów wykonało IGiChP – 180, w tym 154 w pakiecie onkologicznym, a najkrótszy średni czas pobytu – 7 dni - notuje WIM. Podobne statystyki dostępne są w 12 innych nowotworach złośliwych, m.in. macicy, trzustki, żołądka, ośrodkowego układu nerwowego czy tarczycy i przytarczyc.
Kolejne zakładki – monitorowanie, raporty i zestawienia – posłużą bardziej osobom zawodowo zajmującym się ochroną zdrowia. W zakładce „zestawienia" znajdują się materiały przygotowane przez NFZ dla innych instytucji. Dział „raporty" poświęcony jest bardziej zaawansowanym analizom, np. dotyczącym spożycia cukru czy czy otyłości wśród Polaków. Będzie tu można znaleźć także raporty cykliczne, pokazujące kształtowanie się podstawowych zmiennych w systemie ochrony zdrowia nawet z miesięczną częstotliwością oraz raporty monitorujące efekty wybranych zmian, zasady finansowania i udzielania świadczeń. W dziale „monitorowanie" gromadzone są wszystkie informacje dotyczące danego przedmiotu monitorowania – obecnie to dane dotyczące chorób okulistycznych, zabiegowego leczenia nowotworów oraz chorób dzieci.