fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Do sanatorium raz na półtora roku

Fotorzepa, Maciej Kaczanowski
Dopiero rok po zakończeniu pobytu w sanatorium będzie można się starać o kolejny wyjazd. Ma to skrócić kolejki do uzdrowisk nawet o 150 tys. osób rocznie.

Ponad pół miliona skierowań do sanatoriów wpływa co roku do oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Co trzecie z nich dotyczy pacjenta, który ostatni pobyt w uzdrowisku zakończył mniej niż 12 miesięcy temu. Tymczasem, zdaniem specjalistów, ocena wpływu terapii na stan pacjenta możliwa jest dopiero rok po jej zakończeniu.

To jeden z powodów, dla których resort zdrowia zmienia przepisy kwalifikacji do sanatorium. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 18 czerwca 2019 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, z leczenia w uzdrowisku zaleca korzystać nie częściej niż raz na 18 miesięcy, czyli 1,5 roku.

Nowe zasady wchodzą w życie od lipca. Nie dotyczą jednak dzieci i dorosłych kierowanych do szpitali i ambulatoriów uzdrowiskowych.

To niejedyna zmiana. Skierowanie będzie trzeba wysłać do oddziału wojewódzkiego NFZ z terminie 30 dni od jego wystawienia. Na zamkniętej kopercie trzeba będzie napisać: „skierowanie na leczenie uzdrowiskowe" lub „skierowanie na rehabilitację uzdrowiskową". Jeśli skierowanie zostanie przekazane później, straci ważność.

Kolejna zmiana to brak określenia przez lekarza miejsca pobytu uzdrowiskowego i rodzaju świadczenia. Dotychczas lekarz kierujący je określał, ale jego wpis nie był wiążący dla lekarza kwalifikującego w NFZ.

W tym roku skorygowano też współczynniki rozliczania świadczeń we wszystkich zakresach lecznictwa uzdrowiskowego. Zgodnie z opublikowanym niedawno zarządzeniem w sprawie określenia warunków i realizacji umówi w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe, na więcej pieniędzy będą mogły liczyć uzdrowiska, które wprowadzają parametry jakościowe i zapewniające lepszy dostęp do świadczeń szczególnie istotnych dla zdrowia pacjenta.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA