Jeśli rektor uczelni publicznej zechce zwiększyć liczbę osób przyjmowanych na bezpłatne studia o więcej niż 2 proc., będzie musiał podać we wniosku składanym ministrowi szczegółowe dane o praktykach i badaniach naukowych, w których będą uczestniczyć przyszli studenci. Szkoła dokona też monitoringu karier zawodowych absolwentów. Prześle do ministerstwa informacje o liczebności grup. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie podejmowania decyzji o wyrażeniu zgody na zwiększenie ogólnej liczby osób, które uczelnia publiczna może przyjąć na studia stacjonarne.
Rektor ma składać wniosek elektronicznie, korzystając z podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP lub płatnego bezpiecznego podpisu elektronicznego.
Jak uzasadnia projektodawca, zmiany powinny zmniejszyć negatywny wpływ niżu demograficznego na strukturę kształcenia w Polsce oraz przyczynić się do poprawy jakości studiów finansowanych z budżetu państwa. Studenci uczący się w niewielkich grupach powinni mieć możliwość kontaktu z nauczycielami akademickimi.
Etap legislacyjny: konsultacje społeczne