Zakaz wstępu na stadion określany w metrach

Orzekając zakaz wstępu na imprezę masową, sąd zdecyduje, w jakiej odległości od stadionu ma się znajdować pseudokibic.

Publikacja: 24.11.2014 18:11

Zakaz wstępu na stadion określany w metrach

Foto: Fotorzepa/Grzegorz Hawelej

Przygotowany przez sejmową Komisję Kultury Fizycznej i Sportu i Turystyki projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych trafia właśnie do pierwszego czytania. Posłowie zajmą się nim na najbliższym posiedzeniu. Ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

W noweli pojawia się przepis, który przewiduje możliwość orzeczenia środka karnego – zakazu wstępu na imprezy masowe za chuligańskie wybryki już podczas podróży na imprezę. Nagranie z imprezy, które nie zawiera dowodów pozwalających na wszczęcie postępowania karnego albo w sprawach o wykroczenia, ma być niszczone w ciągu miesiąca. – Tyle wystarczy, by skutecznie przejrzeć i zabezpieczyć materiał dowodowy na potrzeby prowadzonych postępowań przygotowawczych – twierdzą posłowie. O pełną identyfikację kibiców zadbać będą musieli jedynie organizatorzy meczów w trzech najwyższych ligowych klasach rozgrywek: ekstraklasa, I i II liga piłki nożnej mężczyzn.

Organizator meczu nie wpuści na stadion kibica, który wygląda na groźnego

Organizatorzy meczów piłki nożnej dostaną prawo do odmawiania wstępu osobom, co do których w ich ocenie może zachodzić uzasadnione podejrzenie, że w miejscu i w czasie trwania imprezy mogłyby stwarzać zagrożenie dla jej bezpieczeństwa. Proponuje się też, aby w wyznaczonych sektorach stadionu była możliwość wprowadzenia wyłącznie miejsc stojących na zawodach sportowych, które nie odbywają się w ramach rozgrywek FIFA czy UEFA. Na bilecie wstępu na takie imprezy nie będzie umieszczony numer miejsca siedzącego. Zmiana ma też swoje ekonomiczne uzasadnienie – takie bilety będą tańsze i bardziej dostępne dla kibiców.

Chuligani, którzy wtargną na na stadion z zakrytą twarzą szalikiem czy kominiarką albo rzucą niebezpieczny przedmiot na murawę, muszą się liczyć z wysokimi grzywnami (nie mniej niż 240 stawek dziennych), karą ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Na tyle samo do więzienia może trafić ten, kto nie tylko wnosi na stadion broń, wyroby pirotechniczne czy materiały wybuchowe, ale też i ten, kto będą uczestnikiem zorganizowanej grupy z nimi podróżuje na mecz.

etap legislacyjny: pierwsze czytanie

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku