Z treści skarg wynika, że przepisy umożliwiają korzystanie z pomocy finansowej tylko rolnikom ubezpieczonym w KRUS. Uprawnień tych są natomiast pozbawieni rolnicy, którzy ze względu m.in. na wcześniejszą aktywność zawodową, niezwiązaną z gospodarką rolną, są ubezpieczeni w ZUS. Rzecznik ponownie zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi z prośbą o przedstawienie wyjaśnień w tej sprawie.

W ubiegłym roku minister rolnictwa poinformował rzecznika, że warunek dotyczący ubezpieczenia w KRUS zapewnia trwałość projektu, a także powiązanie beneficjentów z rolnictwem. Podkreślił, że instrumenty programów rozwoju obszarów wiejskich nie mają charakteru powszechnego. Przysługują tylko tym podmiotom, które zapewnią najlepsze wykorzystanie ograniczonych środków finansowych. Jednocześnie minister wskazał, że rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą zawierać umowy o dzieło i umowy zlecenia. Oznacza to, że beneficjenci programu mogli podejmować działalność pozarolniczą w ramach takich umów.

Zdaniem rzecznika, problem pozostaje jednak wciąż aktualny.

W jego ocenie sytuacja rolników ubezpieczonych w ZUS może budzić wątpliwości w kontekście zasady równości wyrażonej w konstytucji. Tym, co przemawia za równym traktowaniem rolników w tej sprawie, jest faktyczne prowadzenie określonego rodzaju działalności rolniczej.

- Prowadzenie pozarolniczej działalności zarobkowej, a w konsekwencji ubezpieczenie w ZUS, nie powinno być traktowane jako czynnik wpływający na jakość działalności rolniczej - uważa rzecznik.