W przyjętym 26 marca stanowisku PZPP poparł stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 14 marca 2020 r. oraz stanowisko Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych z 16 marca 2020 r. dotyczące konieczności dokonania pilnych zmian legislacyjnych, regulujących funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego.
- Przyjmując z zadowoleniem rozwiązania proponowane w opracowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, Związek zwraca uwagę, że szereg kwestii pozostaje poza przedmiotem proponowanej regulacji - czytamy w stanowisku.
W ocenie PZPP konieczne jest wprowadzenia regulacji dotyczących:
1) możliwości dokonania czynności w drodze telekonferencji lub wideokonferencji na wniosek stron, także w oparciu o systemy komercyjne, bez konieczności korzystania z systemów sądów powszechnych i wizyty w sądach. W razie braku przepisów wykonawczych sposób odbycia posiedzenia określa przewodniczący po wysłuchaniu stron;