Nieco ponad tydzień temu, z niemal rocznym, ale celowym opóźnieniem, opublikowaliśmy w wydaniu codziennym „Rzeczpospolitej" wyniki rekomendacji z ubiegłorocznego rankingu. Również wówczas kancelaria Maruta Wachta była liderem rekomendacji: trzykrotnie w klasyfikacji zespołowej i pięciokrotnie w indywidualnej. Jak się okazuje, po roku jeszcze poprawiła ten wynik.

Liderzy w pięciu obszarach

Cały zespół oraz indywidualnie adwokat Wojciech Jarosiński byli najczęściej wskazywani przez kancelarie jako najlepsi specjaliści w procesach sądowych. W tej dziedzinie nie ma rozróżnienia na procesy cywilne, karne, gospodarcze i administracyjne. Sam szef Praktyki Rozwiązywania Sporów mec. Jarosiński specjalizuje się w prowadzeniu spraw sądowych z zakresu prawa zobowiązań i prawa własności intelektualnej. I kancelaria, i prawnik lider mieli silną konkurencję, co można zobaczyć w tabeli na stronie 20.

Pozycja Bartłomieja Wachty jako eksperta od zamówień publicznych i doświadczenie w roli pełnomocnika występującego przed Krajową Izbą Odwoławczą wpłynęły także na liczbę głosów dla samej kancelarii. Nagradzamy ich tytułami liderów w dziedzinie prawa zamówień publicznych w obu klasyfikacjach: dla zespołu i prawnika.

Nowe technologie i własność intelektualna to domena drugiego z założycieli i wspólników kancelarii Maruta Wachta. Został doceniony przez kolegów z innych kancelarii jako najlepszy specjalista na rynku od nowych technologii i IT. Jako szef działu kontraktów IT w kancelarii z pewnością przyczynił się do zwycięstwa całego zespołu w tej samej dziedzinie.

Ostatnia dziedzina, w której zespół Maruta Wachta zwyciężył w obu klasyfikacjach, to prawo autorskie i prawa pokrewne. Prawnikiem liderem został Zbigniew Okoń, doktor nauk prawnych i radca prawny.

Ale to nie koniec sukcesów kancelarii Maruta Wachta. Według wskazań konkurencji ma ona zespół najlepszych prawników także w dziedzinie ochrony danych osobowych. Przy czym w klasyfikacji indywidualnej jej prawnik Sławomir Kowalski nie zdobył tylu głosów, co Gerard Karp z PwC Legal. Dlatego liderem został ten drugi prawnik.

Dla kogo podwójne laury

Drugi najczęściej doceniany zespół prawników ma kancelaria Kopeć Zaborowski. Są uważani za najlepszych specjalistów w prawie karnym dla biznesu oraz w dziedzinie mediów i telekomunikacji. Szef tego zespołu, radca prawny Maciej Zaborowski, również zyskał uznanie środowiska w obu dziedzinach i został liderem klasyfikacji indywidualnej.

Poza Maruta Wachta oraz Kopeć Zaborowski były też inne kancelarie, którym przypadły jednocześnie obie nagrody, indywidualna i zespołowa. Ale w najwyżej jednej dziedzinie prawa. Oto one.

Bartłomiej Raczkowski oraz jego kancelaria Raczkowski są, zdaniem kolegów, najlepsi na rynku w prawie pracy. Tak jak rok wcześniej. Sam mec. Raczkowski pokonał m.in. niegdysiejszego wspólnika, Sławomira Parucha (obecnie PCS Paruch Chruściel Schiffter), który jest w gronie rekomendowanych obok Daniela Książka (Baran Książek Bigaj) i Arkadiusza Sobczyka (A. Sobczyk i Współpracownicy).

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Tomasz Siemiątkowski i kancelaria Głuchowski Siemiątkowski Zwara i Partnerzy dostali najwięcej wskazań w prawie spółek i prawie handlowym, również powtarzając sukces sprzed roku.

Zespół Allen & Overy zwyciężył natomiast w prawie bankowym i finansowym. Jednak w klasyfikacji indywidualnej prawnik tej kancelarii Arkadiusz Pędzich stanął na podium razem z Aleksandrą Bańkowską z PwC Legal oraz Zbigniewem Długoszem z FinTaxLegal Długosz Stolarski.

Sytuacja jest podobna w prawie konkurencji i antymonopolowym. W klasyfikacji zespołowej zwyciężyły ex aequo aż trzy kancelarie: Allen & Overy, Linklaters oraz Modzelewska & Paśnik. Najlepszym prawnikiem w tej dziedzinie została zaś Małgorzata Szwaj z Linklaters.

Kancelaria Konieczny, Wierzbicki jest rekomendowana w dziedzinie nieruchomości. Tak samo jak jej lider Marcin Wierzbicki. Utrzymał pozycję sprzed roku, podobnie jak jego kancelaria.

Zespół Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy i aż dwoje czołowych prawników: Elżbieta Traple i Paweł Podrecki, dzierżą palmę pierwszeństwa w prawie własności intelektualnej i przemysłowej, potwierdzając kolejny rok z rzędu swoją renomę wśród kolegów.

Najlepszymi specjalistami od przygotowania wejścia na giełdę, rynków kapitałowych i papierów wartościowych są, zdaniem kolegów po fachu, prawnicy kancelarii Gessel, Koziorowski, a zwłaszcza jeden z jej liderów – Leszek Koziorowski, który pokonał ubiegłorocznego zwycięzcę tej dziedziny Rafała Wojciechowskiego (Sadkowski i Wspólnicy).

Paulina Kieszkowska-Knapik wraz z zespołem Kieszkowska Rutkowska Kolasiński to najlepsi prawnicy w prawie farmaceutycznym i medycznym. Od wielu lat środowisko docenia ich dokonania jako wybitnych ekspertów w tej dziedzinie.

Doradzanie prywatnym klientom (Private Clients) to domena PwC Legal oraz członka jej zespołu – Jacka Pawłowskiego. Mec. Pawłowski to renomowany doradca sukcesyjny dla firm rodzinnych w Polsce i za granicą. Zespół PwC zwycięża w tej dziedzinie drugi rok z rzędu.

Clifford Chance dostaje tytuł najlepszej kancelarii w sporach międzynarodowych, a laur zwycięstwa ozdobi także czoło jej prawnika, Bartosza Krużewskiego.

Podzielą się dyplomami

W pięciu pozostałych obszarach doradztwa zwycięzcy klasyfikacji indywidualnych i zespołowych wywodzą się z różnych kancelarii. Tak jak we wspomnianej już dziedzinie ochrona danych osobowych.

Zespół Rymarz, Zdort zyskał uznanie środowiska prawniczego w fuzjach i przejęciach. Koszulkę lidera wśród prawników włoży jednak Beata Kiedrowicz z PwC Legal.

W dziedzinie restrukturyzacje i upadłości wygrywa po raz kolejny kancelaria Zimmerman, Sierakowski i Partnerzy. Ma jednak mocnych konkurentów, co widać po wyniku klasyfikacji indywidualnej. Karol Tatara (Tatara i Współpracownicy) i Patryk Filipiak (Filipiak Babicz Legal) wygrywają jako polecani eksperci w tej dziedzinie.

Kancelaria Modzelewska & Paśnik została liderem w sprawach konsumenckich. Jednak żaden z rekomendowanych w tym obszarze prawników nie wywodzi się ze zwycięskiej kancelarii. Klasyfikację indywidualną wygrał ekspert SK&S Krzysztof Kanton.

W ochronie środowiska najwięcej głosów padło na kancelarę Dentons. Klasyfikację indywidualną wygrała zaś Aneta Pacek-Łopalewska z APŁ Legal.

Spółka WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr wysunęła się na czoło w prawie energetycznym. Wygrała jako zespół. Jego lider Jerzy Baehr tym razem tylko deptał po piętach zwycięzcy klasyfikacji indywidualnej Jakubowi Gorzelnikowi z kancelarii GNZ LEGAL Gorzelnik Nentwig Ziębiński, która wystartowała w naszym rankingu po raz pierwszy.

Ostatnią dziedziną, w której wyniki świadczą, że wskazania środowiska nie muszą być równie łaskawe dla kancelarii, jak i dla wywodzącego się z niej eksperta, są mediacje i arbitraż. W klasyfikacji zespołowej liderem jest kancelaria Łaszczuk i Wspólnicy. Klasyfikację indywidualną wygrał Bartosz Krużewski (Clifford Chance).

Wszystkim zwycięzcom i rekomendowanym serdecznie gratulujemy!

Pełne wyniki Rankingu - rekomendacje

Więcej kategorii

Jak zdobyć rekomendację konkurencji

Bartłomiej Wachta, radca prawny, partner w Kancelarii MARUTA WACHTA, odpowiedzialny za praktykę zamówień publicznych

Chyba każdy prawnik wie, że nie da się dobrze obsługiwać klientów bez pomocy innych prawników. Wszyscy chcemy dostarczać klientom realną wartość i najwyższą jakość. Jeżeli traktujemy tę marketingowo brzmiącą deklarację serio, to nie możemy przyjmować zleceń, których nie jesteśmy w stanie z najwyższą jakością wykonać. Ekspert jest ekspertem m.in. po to, by czasem wytłumaczyć, że trzeba znaleźć innego eksperta. Dlatego właśnie prawnicy polecają się nawzajem i dlatego wiedza o tym, kto w jakiej dziedzinie jest wyspecjalizowany, jest niezbędna do wykonywania naszego zawodu.

Specjalizacje naszej kancelarii od lat budujemy wokół szeroko rozumianej technologii. Nigdy nie mieliśmy oporów przed dzieleniem się wiedzą i doświadczeniami, bo przecież to, że kogoś czegoś nauczę, nie oznacza, że sam przestanę umieć. Prowadzimy otwarte webinaria i szkolenia, współtworzymy fora wymiany wiedzy, piszemy materiały, z których korzystają inni prawnicy. Efekt jest taki, że wiele naszych koleżanek i kolegów po fachu identyfikuje nas jako możliwe wsparcie w projektach technologicznych, a my w toku takiej wymiany informacji uzyskujemy dostęp do fachowców w dziedzinach, w których nie jesteśmy specjalistami.

Dziękujemy wszystkim, którzy w tegorocznym rankingu przekazali nam swoje głosy, gratulujemy innym wyróżnionym i pozdrawiamy serdecznie także tych znanych nam świetnych prawników, którzy nie uczestniczą w rankingach.

Rynek usług prawnych 2020/2021 - raport przygotowany z okazji 19. Rankingu Kancelarii Prawniczych