Ranking Wydziałów Prawa 2020: czołówka bez dużych zmian

Liderem rankingu uczelni publicznych podobnie jak w ubiegłym roku jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, który otrzymał 25,18 pkt, na drugiej pozycji znajduje się Uniwersytet Warszawski, który ma 1,92 pkt mniej. Trzecie miejsce należy do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z 22,33 pkt.

Aktualizacja: 26.06.2020 06:21 Publikacja: 26.06.2020 02:00

Ranking Wydziałów Prawa 2020: czołówka bez dużych zmian

Foto: Rzeczpospolita

Pierwsza trójka uczelnie niepublicznych zamieniła się tylko miejscami. Pozycja pierwsza przypadła Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie – 19,46 pkt, awans z trzeciego miejsca. Drugą lokatę zajmuje SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie, a na trzecim miejscu uplasowała się Uczelnia Łazarskiego w Warszawie.

Wyjaśnienie

Dane dotyczące wyjazdów i przyjazdów kadry nie zostały zaraportowane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach w systemie POLON. Tym samym wynik uczelni w rankingu wydziałów prawa w tej kategorii nie oddał faktycznego stanu rzeczy. Zgodnie z rzeczywistymi danymi : mobilność kadry wyjeżdżającej  wynosiła 657 wyjazdów, a mobilność kadry przyjeżdżającej - 180 przyjazdów. Po uwzględnieniu tych danych Uniwersytet Śląski przesunął się na 5 pozycje w rankingu.

O pozycji w rankingu decydowały m.in. zdawalność na aplikację i potencjał naukowy – a więc kadry, które przekazują wiedzę studentom. ?

W 2019 r. do egzaminów przystąpili absolwenci 51 uczelni: 19 publicznych, 25 niepublicznych oraz siedmiu zagranicznych. Średnia zdawalność egzaminów absolwentów prawa na uczelniach prywatnych wyniosła 34,8 proc., a na uczelniach państwowych 58,9 proc.

Do egzaminów wstępnych w 2019 r. przystąpiło 2862 absolwentów rocznika 2019 z 39 polskich uczelni. 1844 z nich uzyskało wynik pozytywny; średnia zdawalność wyniosła 64,4 proc.

Najlepiej z tymi egzaminami poradzili sobie absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, spośród których egzamin zdało 83,4 proc. kandydatów. Na drugim miejscu uplasowali się absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego (77,3 proc.), a na trzecim Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (zdawalność 74,2 proc.).?

– Drugie miejsce w tegorocznym zestawieniu to z pewnością pierwszy efekt zmian programu studiów, które wdrożyliśmy cztery lata temu i które częściowo objęły roczniki już studiujące – wskazuje prof. UW dr hab. Sławomir Żółtek, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego do spraw studenckich.?

Jak widać z danych rankingowych, jakość kształcenia ma przełożenie na sukces absolwentów przystępujących do egzaminów na aplikacje. Z danych o zdawalności na aplikacje wynika również, że im wyższa ocena uzyskana na dyplomie, tym większe prawdopodobieństwo dostania się na wymarzoną aplikację prawniczą. ?

Dane Ministerstwa Sprawiedliwości pokazują ciekawą prawidłowość: ścisły związek między oceną końcową ze studiów a zdawalnością na aplikacje. W grupie osób, które miały ocenę celującą na dyplomie, powiodło się 95,8 proc. zdających. Wśród studentów piątkowych już 76,7 proc., a u czwórkowych 42,8 proc. Z oceną dostateczną na dyplomie na aplikacje dostało się jedynie 21,3 proc. absolwentów. ?

Jak wynika z analizowanych danych, obecnie na kierunku prawo studiuje ponad 36,1 tys. osób (studia stacjonarne), z czego ponad 19 proc. na uczelniach niepublicznych. Znacznie trudniej dostać się na uczelnię państwową – średnio na jedno miejsce przypada 2,7 osoby, natomiast dla uczelni niepublicznej wskaźnik ten wynosi 1,5 osoby.

Zarówno uczelnie państwowe, jak i niepubliczne prowadzą dobrze działające poradnie prawne, wysyłają studentów na stypendia zagraniczne czy organizują konferencje naukowe.

Według raportu przygotowanego przez ELSA, zdecydowana większość – dwie trzecie – zadeklarowała, że przystąpi do jednego z egzaminów wstępnych na aplikację prawniczą: radcowską (55 proc.), adwokacką (44 proc.), prokuratorską (29 proc.) oraz sędziowską (27 proc.). Po raz kolejny najwięcej osób chce w przyszłości wykonywać zawód radcy prawnego (44 proc.).

Jeśli chodzi o szczególnie preferowane dziedziny prawa, w jakich studenci chcieliby się rozwijać, niezmiennie króluje prawo cywilne (36 proc.).

Kliknij w tabelę, aby zobaczyć pełną wersję.

Powiedzieli „Rzeczpospolitej”:

prof. dr hab. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego

Na wysoki poziom nauczania u nas wpływa kilka czynników. To niewątpliwie dobra kadra naukowa złożona z prawników, którzy zajmują się nauką, ale także praktyką prawa, stosowaniem prawa. Z pewnością przyczynia się też duża grupa zdolnych studentów. My corocznie w naborze przyjmowaliśmy dużą grupę laureatów różnych olimpiad przedmiotowych. Trzecim czynnikiem jest sam program nauczania. Z jednej strony jest on elastyczny, bo de facto każdy ze studentów ma indywidualny tok studiów. U nas nie ma przedmiotów przypisanych do poszczególnych lat studiów, poza pierwszym rokiem. Studenci mają spory wybór, mogą dostosowywać te przedmioty do swoich zainteresowań, a z drugiej strony jest bardzo dużo przedmiotów, zajęć, także zajęć o charakterze warsztatowym, więc studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania.

prof. Tomasz Giaro, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

W mojej skromnej ocenie o wszystkim decydują ludzie. ?TXT - Krotko - 8.25 - L: Mamy na warszawskim Wydziale Prawa świetną kadrę nauczającą, do której należą tacy profesorowie jak w dziedzinie prawa cywilnego prof. dr Wojciech Kocot, prof. dr Krystyna Szczepanowska-Kozłowska i prof. dr Michał Romanowski czy też w dziedzinie prawa karnego prof. dr Tadeusz Tomaszewski oraz prof. dr Monika Płatek, a w dziedzinie historii prawa prof. dr Jakub Urbanik.?

prof. Monika Całkiewicz, prorektor ds. studiów prawniczych w Akademii Leona Koźmińskiego

Program studiów, który oferujemy, ma mocne atuty: nie tylko przygotowuje do rozpoczęcia aplikacji prawniczych, ale też jest nastawiony na nauczenie studentów rozumienia biznesu, finansów, społecznej odpowiedzialności oraz etyki. Dzięki temu, że nasza kadra składa się z wybitnych naukowców, którzy wykonują również zawody prawnicze, kładziemy silny nacisk nie tylko na teorię, ale i praktykę. ?TXT - Krotko - 8.25 - L: Studenci uczą się na naszej uczelni korzystać z nowych technologii, sztucznej inteligencji, ale przede wszystkim muszą dobrze poznać i rozumieć prawo.

prof. Monika Lewandowicz-Machnikowska, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS

Mocną stroną studiów na Wydziale Prawa SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie jest wyróżniający nas praktyczny profil studiów. Kadrę akademicką tworzą świetni naukowcy, ale również praktycy i eksperci z różnych obszarów nauki – nie tylko prawa, ale np. psychologii. ?TXT - Krotko - 8.25 - L: Nasi studenci wchodzą na rynek pracy przygotowani do wykonywania zawodu dzięki nauce umiejętności prawniczych, służą temu w szczególności zajęcia lawyering skills. Już na pierwszym roku studenci uczą się pisać i czytać teksty prawnicze o różnym poziomie trudności. Umiejętności te doskonalą w toku studiów i na praktykach studenckich oraz w rozwijającej się ciągle studenckiej poradni prawnej. ?TXT - Krotko - 8.25 - L: O tej ostatniej warto wspomnieć także dlatego, że uruchomiła poradnictwo online w czasie epidemii Covid-19.?TXT - Krotko - 8.25 - L: Ponadto do programu zostały wprowadzone zajęcia pozwalające uzyskać w toku studiów – dzięki współpracy z partnerami zewnętrznymi – dodatkowe umiejętności oraz certyfikaty, np. z mediacji czy obsługi programu Lex. Dużą popularnością cieszą się również prowadzone na piątym roku studiów zajęcia przygotowujące do egzaminów na aplikacje, które pomagają studentom spełnić ich marzenia o pracy w wybranym zawodzie prawniczym.

Pierwsza trójka uczelnie niepublicznych zamieniła się tylko miejscami. Pozycja pierwsza przypadła Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie – 19,46 pkt, awans z trzeciego miejsca. Drugą lokatę zajmuje SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie, a na trzecim miejscu uplasowała się Uczelnia Łazarskiego w Warszawie.

Wyjaśnienie

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?