Relacja z konferencji Etyka zawodów prawniczych w praktyce

Przedstawiciele zawodów prawniczych debatują o aspektach etycznych w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości

Publikacja: 22.10.2012 11:34

Relacja z konferencji Etyka zawodów prawniczych w praktyce

Foto: Informacja Prasowa, Łuk Łukasz Kamiński

W ubiegłym tygodniu w Kazimierzu Dolnym odbyła się międzynarodowa konferencja „Etyka zawodów prawniczych w praktyce – relacje na sali rozpraw".

Jest to już drugie spotkanie, niezwykle pożyteczne, pozwalające dostrzec wzajemne oczekiwania pomiędzy prawnikami, które mogą wpływać na prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości – zaznaczył Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Adam Czerwiński.

Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie dr hab. Arkadiusz Bereza otwierając konferencję, wskazał że taka wymiana doświadczeń pozwala spojrzeć na poruszane problemy przez pryzmat spojrzenia różnych profesji, odmienną ocenę niektórych zjawisk, zaś udział gości zagranicznych umożliwia porównanie zakresu regulacji deontologii zawodowej oraz instytucjonalnych rozwiązań stojących na straży ich przestrzegania.

- Etyka prawnicza to nie ograniczenie sposobu prowadzenia praktyki prawniczej, ale kompas, który wyznacza kierunek profesjonalnego rozwoju zawodowego – przypomniał prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Maciej Bobrowicz.

W konferencji udział wzięli wybitni prawnicy – około 100 sędziów, prokuratorów, radców prawnych, adwokatów i przedstawicieli nauki. Gościem honorowym konferencji był prof. John McClellan Marshall, sędzia z Dallas w USA, przybliżający kwestie dotyczące tajemnicy zawodowej w swoim kraju oraz sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Teresa Romer. Swoimi doświadczeniami podzielili się także dr Rupert Wolff - Prezydent Austriackiej Izby Adwokackiej oraz dr Claudia Seibel, członek zarządu Niemieckiego Związku Adwokatów.

Pierre-Dominique Schupp, wiceprezydent Szwajcarskiej Federacji Adwokatów wzbudził ożywioną dyskusję na temat istniejącej w tym kraju zasady powoływania sędziów desygnowanych przez partie polityczne. Zaznaczył on, że wolność i niezależność pełnomocnika to wolność i niezależność obywatela na sali sądowej, swoisty dream team w służbie sprawiedliwości. Jak zauważył Piotr Sendecki, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, w dobie haseł deregulacji zawodów prawniczych w Polsce, jest to niezwykle ważny głos w dyskusji.

Omawiano kwestie związane z relacjami na sali rozpraw w postępowaniu cywilnym oraz problemy dotyczące funkcjonowania sądów powszechnych (panel prowadzony przez Prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego prof. Tadeusza Erecińskiego), etycznej oceny zachowania prawników występujących w procesie karnym (panel prowadzony przez adwokata prof. Piotra Kardasa), tajemnicy zawodowej w oczach uczestników procesu oraz pojawiających się zagrożeń w związku z wykorzystaniem najnowszych sposobów komunikowania z klientem i sądem (panel prowadzony przez radcę prawnego Zenona Klatkę) oraz postulatów zmian w zakresie obowiązujących zasad etyki poszczególnych zawodów prawniczych i zagrożeń z tym związanych (panel prowadzony przez adwokata Jerzego Naumanna).

Organizatorami konferencji była Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie oraz Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo