W ubiegłym tygodniu w Kazimierzu Dolnym odbyła się międzynarodowa konferencja „Etyka zawodów prawniczych w praktyce – relacje na sali rozpraw".
Jest to już drugie spotkanie, niezwykle pożyteczne, pozwalające dostrzec wzajemne oczekiwania pomiędzy prawnikami, które mogą wpływać na prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości – zaznaczył Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Adam Czerwiński.
Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie dr hab. Arkadiusz Bereza otwierając konferencję, wskazał że taka wymiana doświadczeń pozwala spojrzeć na poruszane problemy przez pryzmat spojrzenia różnych profesji, odmienną ocenę niektórych zjawisk, zaś udział gości zagranicznych umożliwia porównanie zakresu regulacji deontologii zawodowej oraz instytucjonalnych rozwiązań stojących na straży ich przestrzegania.
- Etyka prawnicza to nie ograniczenie sposobu prowadzenia praktyki prawniczej, ale kompas, który wyznacza kierunek profesjonalnego rozwoju zawodowego – przypomniał prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Maciej Bobrowicz.
W konferencji udział wzięli wybitni prawnicy – około 100 sędziów, prokuratorów, radców prawnych, adwokatów i przedstawicieli nauki. Gościem honorowym konferencji był prof. John McClellan Marshall, sędzia z Dallas w USA, przybliżający kwestie dotyczące tajemnicy zawodowej w swoim kraju oraz sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Teresa Romer. Swoimi doświadczeniami podzielili się także dr Rupert Wolff - Prezydent Austriackiej Izby Adwokackiej oraz dr Claudia Seibel, członek zarządu Niemieckiego Związku Adwokatów.