Ministerstwo Sprawiedliwości od czterech lat analizuje wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Wskazuje uczelnie, których największa liczba absolwentów dostaje się na aplikacje korporacyjne, tj. adwokacką, radcowską i notarialną. Jej wyniki punktujemy w rankingu „Rz".
Publiczne górą
W opracowaniu za rok 2012 po raz drugi z rzędu najlepiej wypadli absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykazali się oni zdawalnością na poziomie ponad 81 procent. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Warszawski (74 proc.), a trzecie Uniwersytet Łódzki (70 proc.). Natomiast trzeci w naszym rankingu Uniwersytet w Białymstoku zajął w zestawieniu ministerialnym dopiero dziewiąte miejsce. Na aplikacje udało się zakwalifikować 94 spośród 153 przystępujących absolwentów (61 proc.).
Średnio egzaminy zdaje 60 proc. absolwentów studiów stacjonarnych
Jak zauważa Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej w Ministerstwie Sprawiedliwości, wprawdzie egzaminy wstępne służą selekcji kandydatów na aplikacje, jednak stały się one również okazją do pokazania, jak absolwenci poszczególnych uczelni są przygotowani do kontynuowania swojej edukacji prawniczej, ponieważ kandydaci poddawani są identycznemu egzaminowi.
Przedstawiciele wydziałów, które zajęły czołowe miejsca w zestawieniu Ministerstwa Sprawiedliwości, zwracali uwagę na kilka aspektów decydujących o tak wysokiej zdawalności na aplikacje. Przede wszystkim uczelnie publiczne już na etapie rekrutacji mogą wybierać najlepszych absolwentów szkół średnich.