Od wielu lat ukończenie aplikacji i zdanie państwowego egzaminu zawodowego jest najczęściej wybieraną drogą uzyskania uprawnień do wykonywania zawodów adwokata, radcy prawnego, notariusza czy komornika sądowego.
Na podobnym poziomie
Od 2006 roku egzaminy na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną organizowane są przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Natomiast od 2008 r. również na aplikację komorniczą. Ich wyniki są cennym źródłem informacji, pozwalającym dokonać statystycznej oceny jakości przygotowania do egzaminów przez uczelnie. Każdego roku są one przedstawiane i omawiane podczas konferencji władz resortu sprawiedliwości z dziekanami wydziałów prawa. Zdawalność na aplikacje jest też najważniejszym wskaźnikiem w naszym rankingu.
Z najnowszej analizy MS wynika, że w 2023 roku do egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą przystąpiło 6058 studentów z 54 polskich uczelni (25 publicznych i 29 niepublicznych) i z 8 uczelni zagranicznych. Egzaminy zdało 3667 osób, czyli 60,5 proc. kandydatów. Natomiast spośród 5716 absolwentów wydziałów prawa, którzy ukończyli studia w 2023 r. do egzaminów przystąpiły 2542 osoby. Jak zauważa resort sprawiedliwości, oznacza to, że zainteresowanie absolwentów aplikacjami od kilku lat kształtuje się na podobnym poziomie, przystępuje do nich około 40–44 proc. absolwentów wydziałów prawa.
Czytaj więcej
Liderem rankingu uczelni publicznych ponownie został Uniwersytet Jagielloński. Pierwsze miejsce na podium wśród uczelni niepublicznych przypadło w tym roku Uczelni Łazarskiego z Warszawy.
Najlepsi przygotowani studenci
Podczas ubiegłorocznych egzaminów najlepsze rezultaty osiągnęli, podobnie jak w latach wcześniejszych, absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, spośród których test zdało aż 80,8 proc. Dla porównania rok wcześniej zdawalność absolwentów UJ wyniosła 67,7 proc. przy średniej zdawalności 44 proc. Drugi wynik uzyskali studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (74,1 proc.). Kolejne miejsca w klasyfikacji zajęli absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego (71 proc.), Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (69,1 proc.) oraz Uniwersytetu Gdańskiego (68,5 proc.).