Jest zwrot ws. prokurator Zapaśnik. W tle spór o prokuratora krajowego

Sąd Apelacyjny w Szczecinie uchylił w środę wcześniejsze postanowienie sądu okręgowego o umorzeniu sprawy karnej zainicjowanej przez prok. Bogusławę Zapaśnik. Powodem tego umorzenia mało być nieskuteczne przywrócenie jej do służby czynnej.

Publikacja: 10.04.2024 17:10

Jest zwrot ws. prokurator Zapaśnik. W tle spór o prokuratora krajowego

Foto: PAP/Afa Pixx/Krzysztof Wellman

O postanowieniu sądu apelacyjnego poinformował portal Business Insider.

Uchylone w środę postanowienie Sąd Okręgowy w Szczecinie wydał 9 lutego 2024 r. Umorzył wtedy postępowanie karne wobec oskarżonych o działanie na szkodę spółki. Oskarżycielem w tej sprawie była prokurator Bogusława Zapaśnik. Sąd wskazał, że prokurator w czasie wnoszenia aktu oskarżenia nie była prokuratorem w stanie czynnym, a to oznacza, że nie mogła wykonywać czynności prokuratora. Wobec tego w postępowaniu wystąpiła tzw. przeszkoda procesowa w postaci „braku skargi uprawnionego oskarżyciela.

Czytaj więcej

Sąd potwierdził słuszność decyzji Adama Bodnara ws. odwołania prokuratora Barskiego

Zdaniem szczecińskiego sądu okręgowego art. 47 § 1 ustawy przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze, który był podstawą przywrócenia do służby Zapaśnik, nie obowiązywał w momencie jej powrotu ze stanu spoczynku. Według sądu przywrócenie na podstawie przywołanego przepisu było możliwe jedynie w okresie odpowiednio 30 oraz 60 dni od wejścia w życie ustawy, tj. licząc od dnia 4 marca 2016 r. A zatem – jak argumentował sąd - powołanie w dniu 19 maja 2016 r. ze skutkiem od 1 czerwca 2019 r. — dokonane zostało bez obowiązującej podstawy prawnej.

Portal powołując się rzecznika szczecińskiego sądu apelacyjnego Roberta Burego podaje, że sąd uchylił w środę to postanowienie i przekazał sprawę sądowi okręgowemu do dalszego prowadzenia.

- Przywrócenie nie było skuteczne, więc akt oskarżenia trzeba uzupełnić podpisem umocowanego prokuratora. Sąd doszedł do wniosku, że przepisy obowiązywały czasowo, przez 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy — tłumaczy Business Insiderowi rzecznik.

To - jak czytamy w portalu - oznacza, że jeżeli czynności wykonane przez prokurator Zapaśnik zostały już powtórzone przez sąd, to są ważne. - Jeśli nie zostały powtórzone, to nie można wykluczyć, że będą musiały być powtórzone przez prokuraturę. To jednak zależy od konkretnych okoliczności — wyjaśnia Bury.

Sprawa prokurator Zapaśnik ma związek się ze sprawą byłego Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, który został przywrócony do służby w 2022 r. na podstawie tych samych przepisów co szczecińska prokurator. W styczniu minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał, że Dariusz Barski przestał pełnić swoje stanowisko ze względu na wadliwe powołanie. Podstawą było – jego zdaniem – nieskuteczne przywrócenie do służby.

Czytaj więcej

Koniec bezkrólewia w Prokuraturze Krajowej? Spór między prawnikami trwa
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?