Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym to organ, który ma stać na straży niezależności prokuratorów, oraz opiniować sprawy podejmowane z własnej inicjatywy lub przedstawionych przez Prokuratora Generalnego, m.in. projekty legislacyjne dotyczące prokuratury oraz wytyczne PG. Przewodniczącym Krajowej Rady Prokuratorów jest Prokurator Generalny. Kadencja KRP trwa 4 lata. Jej członkami są Prokurator Krajowy, przedstawiciele Prokuratury Krajowej, przedstawiciel IPN, prokuratorzy wybrani przez zgromadzenia w prokuraturach regionalnych oraz pięciu prokuratorów powołanych przez Prokuratora Generalnego. I to ci ostatni nie zgadzają się z odwołaniem. To Czesław Kłak, Grzegorz Ocieczek, Michał Ostrowski, Beata Sobieraj-Skonieczna i Adam Zbieranek.
W piątek minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar powołał nowych członków Rady: Iwonę Palkę, Ewę Wrzosek, Małgorzatę Szeroczyńską, Cezarego Maja i Roberta Wypycha. Zapowiedział też, że zwoła posiedzenie KRP na 29 grudnia.
Czytaj więcej
Minister Sprawiedliwości powołał nowych członków - prokuratorów Krajowej Rady Prokuratorów działa...
Odwołani twierdzą tymczasem, że członkowie KRP powołani przez PG nie są jego przedstawicielami. Zwrócili się w tej sprawie do ministra sprawiedliwości, którym również jest Adam Bodnar. Ich list opublikowała PAP.
"Co istotne, z przywołanej ustawy [o prokuraturze] nie wynika, aby organ powołujący dysponował również kompetencją do odwołania członka Rady – przepis przewiduje jedynie kompetencję pozytywną (powołanie)" - napisali odwołani prokuratorzy. Ich zdaniem, kadencja członków KRP, zarówno wybranych, jak i powołanych, wynosi cztery lata, a wygaśniecie mandatu może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie. Tylko w przypadku Prokuratora Krajowego, członkostwo w Radzie wynika z pełnionej funkcji.